To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Nacjonalizm i konflikty etniczne.
Pojęcie nacjonalizmu i etnonacjonalizmu.
NACJONALIZM - to zasada polityczna, która głosi, że jednostki polityczne powinny pokrywać się z jednostkami narodowościowymi; jedna z form politycznego legitymizmu, która żąda by granice etniczne nie przecinały się z granicami politycznymi, i by granice etniczne w obrębie państw nie oddzielały jego władców od reszty obywateli. Konsekwencją społeczeństwa industrialnego jest kulturowa homogeniczność, która staje się podłożem nacjonalizmu. Nacjonalizm jest też sprzężony z kolonializmem, imperializmem i dekolonizacją.
Etnonacjonalizm - postawa polegająca na dążeniu do kulturowego, niekiedy również politycznego usamodzielnienia się w ramach własnej wspólnoty etnicznej, religijnej i językowej oraz na obronie tej wspólnoty przed otoczeniem uważanym za zagrożenie. Wyrazem etnonacjonalizmu jest m.in. wspieranie ruchów separatystycznych, wspólnot etnicznych wewnątrz państw, popieranie integracji regionalnej, obrona interesów i autonomii państw narodowych przeciwko procesom globalizacji.
Typologia nacjonalizmów.
1.Wczesny industrializm bez katalizatora etnicznego - kultura A ma władzę i wykształcenie oraz kultura A nie ma władzy i wykształcenia. (nie dojdzie do niczego)
2.Nacjonalizm „habsburski” ze szpicami na wchód i południe - kultura A ma władzę i wykształcenie, kultura B nie ma władzy i wykształcenia - mogą wystąpić budziciele, był także w Afryce, Bałkany - tu potrzeba czegoś więcej niż w 4. Stworzenia kultury wyższej. Będzie to dużo większym kosztem.
3.Dojrzały, homogeniczny industrializm - Kultura A ma władzę i wykształcenie, Kultura A ma władzę i wykształcenie. (nie dojdzie do niczego tym bardziej niż w 1.)
4.Klasyczny, liberalny nacjonalizm Zachodu - Kultura A ma władzę i wykształcenie, Kultura B nie ma władzy i ma wykształcenie. - Niemcy i Włochy w XIX wieku. Działał na rzecz kultury wyższej, nacjonalizm mógł się ziścić dosyć niewielkim kosztem
5.Sytuacja rewolucyjna, ale nie nacjonalistyczna - Kultura A ma władzę i nie ma wykształcenia, Kultura A nie ma władzy, a ma wykształcenie. (nie dojdzie do niczego)
6.Nacjonalizm diaspory - Kultura A ma władzę i nie ma wykształcenia, kultura B nie ma władzy, a ma wykształcenie. - pariasi, gwardia pałacowe i obracanie dużymi sumami, kiedyś była grupa monopolistów, dziś jest konkurencja - więcej podmiotów. Żydzi. Metamorfoza społeczna, kulturowa regeneracja, zdobycie terytorium, uporanie się ze zrozumiała wrogością tych, którzy także roszczą sobie doń prawa - oto specyficzne, a palący problemy, przed jakimi staje nacjonalizm diaspory, przykład to tez Grecja - byli bogatsi niż Turcja.
7.Nietypowa sytuacja prenacjonalistyczna - Kultura A ma władzę i nie ma wykształcenia, kultura A nie ma władzy i nie ma wykształcenia. - (nikt nie ma dostępu do kultury wyższej, więc nie ma nacjonalizmu)
(…)
… sytuacja prenacjonalistyczna - Kultura A ma władze i nie ma wykształcenia, Kultura B nie ma władzy i nie ma wykształcenia. - (nikt nie ma dostępu do kultury wyższej, więc nie ma nacjonalizmu).
Konflikty i problemy etniczne - etnopolityka i polityka etniczna.
Manipulacje etniczne :
- skłócanie różnych grup etnicznych celem łatwiejszego panowania nad nimi
- kłamliwe dane i historia
Gurr - trzy typy opozycji…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)