Myślenie jest egocentryczne-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 819
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Myślenie jest egocentryczne-opracowanie - strona 1 Myślenie jest egocentryczne-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

MYŚLENIE JEST EGOCENTRYCZNE Dziecko w wieku przedszkolny wykazuje tendencję do ujmowania relacji przestrzennych, przyczynowych i czasowych w odniesieniu do siebie jako punktu centralnego oraz skłonne jest nadawać cechy ludzkie wszystkim obiektom otoczenia. Nieumiejętność dziecka wczucia się w położenie innej osoby i spojrzenia na świat z jej perspektywy. W myśleniu ma miejsce centracja Dziecko skupia się na jednym aspekcie problemu, jest silnie zdominowane percepcją zmysłową, zwłaszcza wzrokową.
BRAK ODWRACALNOŚCI
Niezmienniki- tożsamość jakościowa, czyli wiedza o tym, że jakościowa natura rzeczy nie jest zmieniona przez zmianę w jej wyglądzie FAZA III Myślenie operacyjne (okres operacji konkretnych) Między 7 a 11/12 r.ż.
CHARAKTERYSTYKA
Myślenie staje się w pełni symboliczne. Doskonali się operacja grupowania (kategoryzacja).
Porządkowanie.
Przechodniość.
Odwracalność.
Pojawiają się pojęcia stałości: Pojęcie stałości liczby - 6 - 7 lat
Pojęcie stałości masy - 7 - 8 lat
Pojęcie stałości ciężaru - 9 - 10 lat
Pojęcie stałości objętości - 12 lat. NOWY NIEZMIENNIK -inkluzja klas Wiedza, że podklasa nie może zawierać więcej elementów niż klasa nadrzędna, która ją zawiera FAZA IV OPERACJI FORMALNYCH (myślenia abstrakcyjnego) od 11/12 lat
Uwolnienie myślenia od bezpośredniego doświadczenia
Zdolność do śledzenia formuły dowodu i budowania hipotez nie wymagająca doświadczania konkretnych obiektów czy sytuacji. Rozumowanie dedukcyjne (od przesłanek do konkluzji, od ogółu do szczegółu.). Rozumowanie na symbolach. Rozumowanie kombinatoryczne.
Pojęcie prawdopodobieństwa
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz