Możliwości ścigania przestępstw prywatnoskargowych w trybie publicznoskargowym-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 497
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Możliwości ścigania przestępstw prywatnoskargowych w trybie publicznoskargowym-opracowanie - strona 1 Możliwości ścigania przestępstw prywatnoskargowych w trybie publicznoskargowym-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Przedstaw możliwości ścigania przestępstw prywatnoskargowych w trybie publicznoskargowym Prokurator jako zasadniczy oskarżyciel publiczny może też objąć swym ściganiem także przestępstwa prywatnoskargowego. Może to uczynić, wszczynając dochodzenie w sprawie o takie przestępstwo - gdyby prokurator objął ściganie poprzez wszczęcie postępowania, a pokrzywdzony czynem prywatnoskargowym nie przyłączył się do procesu jako oskarżyciel posiłkowy, to w razie odstąpienia prokuratora, jeżeli chce procesu, musi w terminie 14 dni od powiadomienia go przez sąd o decyzji prokuratora złożyć oświadczenie, że podtrzymuje oskarżenie jako prywatne (art. 60 §4). W takim wypadku skarga publiczna przeradza się w skargę prywatną. albo wstępując do postępowania już wszczętego, jeżeli wymaga tego interes społeczny (art. 60 §1).
- w tym wypadku postępowanie przeradza się w publiczno-skargowe, skarga prywatna przechodzi w tzw. STAN DRZEMIĄCY, a oskarżyciel prywatny staje się oskarżycielem posiłkowym (ubocznym). Skarga ta odżywa w razie późniejszego odstąpienia prokuratora od oskarżania (art. 60 §3)
Objęcie ścigania nastąpić może poprzez wszczęcie dochodzenia w sprawie o czyn prywatnoskargowy lub przez przedstawienie zarzutu obejmującego taki czyn albo o zmianie zarzutów, gdy fakt, że czyn jest prywatnoskargowy, ustalono już po przedstawieniu zarzutów, a interes społeczny przemawia za objęciem ścigania. We wszystkich tych wypadkach prokurator wnosi publiczny akt oskarżenia. Także gdyby w postępowaniu sądowym o przestępstwo ścigane z urzędu okazało się, że czyn jest prywatnoskargowy, prokurator może poprzez stosowne oświadczenie podtrzymać oskarżenie jako publiczne. Prokurator może wreszcie wstąpić do toczącego się już postępowania prywatnoskargowego, które z tą chwilą staje się postępowaniem z urzędu (prywatnoskargowym).
Ściganie z oskarżenia publicznego stanowi tu odstępstwo od zasady, że ściganie przestępstw prywatnych należy do pokrzywdzonego, a idea tego wyjątku zasadza się na istnieniu interesu społecznego w ściganiu publicznym, przeto prokurator pozostaje tu dysponentem skargi jako publicznej. Gdyby zatem odstąpił następnie od oskarżenia, musi dojść do umorzenia postępowania z powodu braku skargi uprawnionego oskarżyciela (art. 17 §1 pkt 9), chyba że oskarżenie, jako prywatne, przejmie pokrzywdzony (art. 60 §3 i 4).
Jeżeli sprawcą przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego jest osoba podlegająca orzecznictwu sądów wojskowych, z chwilą złożenia skargi przez pokrzywdzonego czyn ścigany jest z urzędu, a prokurator wojskowy wnosi oskarżenie publiczne; prokurator ten może wszcząć z urzędu postępowanie o czyn prywatnoskargowy, gdy wymaga tego interes społeczny, z tym że na postanowienie takie służy pokrzywdzonemu zażalenie do sądu (art. 661 §1 i 2). Postępowanie wszczęte na podstawie skargi pokrzywdzonego powinno być umorzone na jego wniosek, chyba że interes społeczny się temu sprzeciwia. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz