Motywy postępowania, racje moralne-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 581
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Motywy postępowania, racje moralne-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

MOTYWY POSTĘPOWANIA, RACJE MORALNE I ULEGŁOŚĆ WOBEC NORM
Nieetyczne praktyki w biznesie
Pierwszy przypadek to ludzie, którzy nie mają sumienia. Drugi, że ich sumienie jest nieskuteczne. Czasami jest tak, że ludzie postępują w sposób, o którym wiedzą, że jest uznawany ze nieetyczny, oni jednak za taki go nie uznają, np. kłamiemy co do wieku pisząc CV.
„Sprytny łajdak” Hume'a
„Sprytny łajdak może sobie w pewnych okolicznościach myśleć, iż niegodziwy lub nielojalny postępek w poważnym stopniu pomnoży jego majątek, nie powodując znaczniejszego wyłomu w społecznej wspólnocie i związku. Że najlepszą polityką jest uczciwość - może to dobra reguła ogólna, dopuszcza ona jednak wiele wyjątków. Można by nawet pomyśleć, że najmądrzej postępuje ten, kto przestrzega reguły ogólnej i korzysta ze wszystkich wyjątków”
Co sprawia, że nieetyczne praktyki są kuszące?
Nasze szczęście zależy od tego jak duży kawałek tortu przypadnie ci w udziale. Zmuszony jesteś zatem uczestniczyć we współzawodnictwie z innymi - im więcej oni wezmą tym mniej zostanie dla ciebie - i to samo dotyczy innych światowych uciech. Nieetyczną praktyką jest tu współzawodnictwo i walka z konkurencją ale jest ona kusząca bo przynosi korzyści.
Racje a racje moralne
Przyjmujemy, że istnieją racje różnego typu, odzwierciedlające różne interesy - takie jak np. ogrodnicza, strategiczna czy kulinarna.
Ryzyko ujawnienia
Jeżeli twoja umowa o pracę z firmą, dla której pracujesz, jest krótkoterminowa, to dlaczego miałbyś się przejmować wyjściem na jaw pewnych faktów w perspektywie długoterminowej? Kto wie, gdzie będziesz pracował za rok czy dwa? Nieuczciwość, w których teraz uczestniczysz, mogą nie zostać wykryte przez wiele lat.
Koszty skrytości
Moraliści zwracają uwagęna stresy, na jakie narażeni są ci, którzy działająć nieetycznie, stale muszą zacierać za sobą ślady.
Koszty ujawnienia
Odpowiedź na pytanie o to, czy podejmowanie pewnego ryzyka jest nierozsądne, zależy od tego, w jakim stopniu ryzyko to jest konieczne: na co się narazisz, czemu stawisz czoło, nie podejmując tego ryzyka?
Cnoty a motywacja
Wśród prowadzących intersey, tak jak i gdzie indziej, są ludzie, którzy nie dostrzegają rozbieżności pomiędzy działaniem rozsądnym a uniknięciem praktyk nieetycznych. Dzieje się tak dlatego,że odznaczają się oni pewnymi cnotami i w konsekwencji ich zamierzenia oraz potrzeba unikania działania nieetycznego nie wchodzą ze sobą w konflikt. Ci, którzy są uczciwi, nie biorą pod uwagę możliwości osiągnięcia swoich celów za pomocą kłamstwa lub oszustwa. Bycie uczciwym wymaga dbania o to, aby być uczciwym, nie tylko dlatego, żeby wzbudzać zaufanie - choć bycie uczciwym wzbudza je - lecz dla samego bycia uczciwym. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz