Motywowanie - funkcje zarządzania

Nasza ocena:

5
Pobrań: 175
Wyświetleń: 938
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Motywowanie - funkcje zarządzania - strona 1 Motywowanie - funkcje zarządzania - strona 2 Motywowanie - funkcje zarządzania - strona 3

Fragment notatki:

MOTYWOWANIE JAKO JEDNA Z FUNKCJI ZARZĄDZANIA
Nakłady z otoczenia:
Planowanie
Organizowa-nie
* zasoby ludzkie
Sprawnie i skutecznie
* kapitał
zrealizowane zadania * zasoby rzeczowe
wynikające z celów
* informacja
Kontrolowa-
Motywowanie
nie
Powyższy rysunek przedstawia schemat procesu zarządzania w przedsiębiorstwie.
Zarządzanie przedsiębiorstwem jest procesem wytyczania celów i doprowadzania do ich realizacji, dzięki efektywnemu wykorzystywaniu posiadanych zasobów, jest to więc formułowanie celu działania , planowanie i organizowanie toku czynności oraz pozyskiwanie i rozmieszczanie zasobów zarówno ludzkich jak i rzeczowych, czyli organizowanie struktur oraz kontrolowanie realizacji celów.
Chciałabym, szczególnie zwrócić uwagę na motywowanie , dlatego krótko tylko przedstawię pozostałe funkcje zarządzania.
Planowanie - jest decydowaniem o tym, co robić w przyszłości , trzeba więc ustalić jakie powinny być cele, co należy zrobić aby te cele osiągnąć, kto jest lub kto będzie odpowiedzialny za realizowanie celów , kto ma podjąć niezbędne działania realizujące cele oraz ustalić normy czasowe w realizacji zadań stanowiących o osiągnięciu zamierzonych celów.


(…)

… - wtedy zachęca się osobę do powtarzania tych osiągnięć.
Dla dobrej motywacji warto też przypominać ludziom o ich minionych sukcesach, szczególnie gdy w chwili obecnej odnoszą porażki.
Obok wzmocnienia pozytywnego jakim są nagrody i pochwały, powinno się też stosować wzmocnienie negatywne, czyli kary. Jeśli będą to same nagrody , to po pewnym czasie ludzie się do tego przyzwyczają i nie będzie to wywierać…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz