Motylina - hormon tkankowy - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 2975
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Motylina - hormon tkankowy - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Motylina - hormon tkankowy produkowany przez wyściółkę jelita. Stymuluje on skurcze mięśni gładkich jelita i odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu trawiennego. Podczas prób klinicznych udowodniono, że substancje będące agonistami motyliny przyspieszają opróżnianie żołądka, a jednocześnie pobudzają motorykę odcinka żołądkowo-jelitowego przewodu pokarmowego. Pobudza perystaltykę jelita cienkiego.
Peptyd żołądkowo-jelitowy- dawniej uważano go za hormon kontrolujący motorykę żołądka, jednak efekt ten następuje w stężeniach wyższych niż fizjologiczne, a właściwe jego działanie ogranicza się do zwiększenia wydzielania insuliny, której stężenie jest wyższe przy podawaniu doustnym niżeli dożylnym. Obecnie peptyd ten nazywany jest - przez niektórych naukowców - glukozozależnym peptydem insulinotropowym (glucose-dependent insulinotropic peptide) przez co akronim pozostaje ten sam. Sugerowana jest również jego rola w regulacji metabolizmu wolnych kwasów tłuszczowych poprzez aktywację lipazy lipoproteinowej w adipocytach.
Wazoaktywny peptyd jelitowy- peptydowy hormon składający się z 28 reszt aminokwasowych i u człowieka produkowany w jelitach, trzustce i niektórych strukturach mózgu. Wzmaga działanie enzymu dwunastnicy cholecystokininy (CCK pobudza wydzielanie soku trzustkowego oraz żółci).
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz