Monarchia ograniczona Ludwika XVIII

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 1379
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Monarchia ograniczona Ludwika XVIII - strona 1

Fragment notatki:

Krasowski. Notatka składa się z 2 stron.
MONARCHIA OGRANICZONA LUDWIKA XVIII 1. Karta konstytucyjna wyrosła w specyficznym klimacie porewolucyjnej Europy, w okresie kształtowania się nowego ładu politycznego i ustrojowego, nazwanego później “porządkiem wiedeńskim” . Wprowadzała odmienny model monarchii konstytucyjnej niż ustawa zasadnicza z 1791, gdyż była to monarchia “z łaski bożej” , w której król dobrowolnie cedował część uprawnień narodowi - to on był bowiem suwerenem . Konstytucja z 4 czerwca 1814 roku była nadana ( oktrojowana ) przez Ludwika XVIII w formie przywileju jako akt łaski królewskiej. 2. Monarcha :
“ najwyższy zwierzchnik państwa”
regulująca, neutralna i pośrednicząca “ czwarta władza ” kompromis - monarcha najwyższym organem państwa, lecz sprawującym władzę przez ministrów ponoszących w pewnym zakresie odpowiedzialność przed parlamentem, który w ten sposób uzyskał wpływ na egzekutywę, dziedziczny i nieodpowiedzialny ,
stał na czele egzekutywy , brał udział w ustawodawstwie ,
władzę wykonawczą sprawował przez ministrów tworzących Radę Ministrów , mogących być członkami parlamentu,
posiadał wyłączną inicjatywę ustawodawczą , sankcjonował projekty ustaw, mógł samodzielnie wydawać ordonanse “dla bezpieczeństwa państwa”, zwoływał parlament, mianował członków izby wyższej, mógł rozwiązać Izbę Deputowanych; 3. Władza ustawodawcza: dwuizbowy parlament - Izba Parów i Izba Deputowanych ,
do izby wyższej wchodzili parowie Francji, powoływani dożywotnio lub dziedzicznie przez króla ,
Izba Deputowanych była wybierana na 5 lat w wyborach bezpośrednich , ale jawnych i cenzusowych ,
obie izby oddzielnie dyskutowały nad projektami ustaw, przedstawionymi przez króla,
jedynie przyjmowały je bądź odrzucały , poprawka wymagała aprobaty monarchy,
ID mogła pociągać ministrów do odpowiedzialności konstytucyjnej , a sądziła ich IP;
Ludwik XVIII opierał się w swych rządach na elicie arystokratycznej i mieszczańskiej. Popierał proces kształtowania sie rządów parlamentarnych . Gdy jego następca Karol X próbował przerwać tę ewolucję, skrajnie interpretując zasadę suwerenności króla, usunęła go z tronu rewolucja lipcowa 1830 roku . Karta wzorowała się na ustroju Anglii z przełomu XVIII i XIX wieku. Schemat w niej zawarty był naśladowany przez wiele monarchii konstytucyjnych w XIX i u początków XX wieku, nie tylko europejskich.
Modele Państwa złożonego w Niemczech w XIX w. 1806 - 1866 - luźny związek o charakterze konfederacji (Związek Reński, Związek Niemiecki).


(…)

… Niemiecki).
1867 - 1933 - okres federacyjnego ustroju Niemiec (Związek Północnoniemiecki, II Rzesza, Republika Weimarska).
I Rzesza, mimo pełnej suwerenności poszczególnych władców niemieckich, przetrwała aż do 1806 r. Na końcu swego istnienia była organem anachronicznym, niezdolnym do walki z Napoleonem, który sprzymierzył się, lub zawładnął większością terytorium Niemiec.
Związek Reński…
…. zlikwidowany został Związek Niemiecki, a powołano do życia Związek Północnoniemiecki. Było to nowe państwo o charakterze federacji. Podstawą jego istnienia były wielostronne umowy międzynarodowe.
Na czele stał Sejm Rzeszy (Reichstag, nazwa ze względu na tradycję), który składał się z posłów wybieranych w wyborach.
Drugim organem była Rada Związku (Bundesrat), w której zasiadali przedstawiciele państw…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz