Modernizacja - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 21
Wyświetleń: 658
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Modernizacja - wykład - strona 1 Modernizacja - wykład - strona 2 Modernizacja - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Na poprzednim wykładzie mówiliśmy, że wzrost wymiany handlowej , nie koniecznie szedł w parze ze wzrostem uczuć przyjaznych , a często był powodem wojen, gdy dobra jakieś były postrzegane jako szczególnie cenne np. ropa naftowa. Drugim charakterystycznym problemem dla czasu urbanizacji jest częste przenoszenie się ludzi i wzrost kontaktów .
Mówiliśmy o efektach wzrostu kontaktów , które mogą sprzyjać erozji pewnych stereotypów .
Poczucie tożsamości tworzy się poprzez poczucie odmienności - kim nie jesteśmy .
Czyli my mówiliśmy o pewnym wzroście poczucia tożsamości , który towarzyszy procesom globalizacji. To poczucie tożsamości powoduje wzrost napięć i często konfliktów pomiędzy osobami należącymi do różnych grup etnicznych.
Są pewne dominujące tendencje w świecie współczesnym , my mówimy często o procesach modernizacji , mówimy że to co jest udziałem każdych rozwiniętych , a także rozwijających się to procesy modernizacyjne, które przejawiają się w różnego typu procesach .
I możemy powiedzieć , że do nich należy industrializacja , czyli uprzemysłowienie , urbanizacja , to rozwój miast , a jednocześnie kurczenie się liczby mieszkańców wsi , my możemy powiedzieć coraz powszechniejsza umiejętność czytania i pisania, coraz wyższy poziom wykształcenia . Jeśli w naszym kraju, w Europie jest obecnie tak, że 97, 98 % ludzi umie czytać i pisać , powiedzieliśmy że jest coraz wyższy poziom wykształcenia , bo równocześnie następuje proces dewaluacji wykształcenia , my wiemy , że kiedyś mądry i wykształcony był ten , kto umiał czytać , potem za taką osobę uważano osobę , które miała kilka klas . My żyjemy w okresie, gdy będzie następowała stratyfikacja wyższego wykształcenia, to nie jest tylko licencjat i studia magisterskie, coraz bardziej liczy się uczelnia, którą się skończyło.
Czyli dyplom dyplomowi nie jest równy . Innym przykładem umasowienia może być , to że kiedyś na telewizor mógł sobie pozwolić tylko ktoś naprawdę bogaty , bo były bardzo drogie , a gdy stały się bardziej powszechne , a więc widzimy jak pewne dobra tracę na wartości gdy stają się powszechne , bo teraz każdego stać na telewizor . Czyli możemy powiedzieć, że stajemy się świadkami umasowienia różnych tworów technologii, które przestają różnicować .My możemy powiedzieć , że problem modernizacji i tych zmian, o których mówimy, tj. coś co tworzyło się w kręgu kultury . Te wszystkie wytwory typu telewizory, radia, współczesna organizacja pracy, to są wszystko symptomy kultury nowoczesnej. W pracy kładzie się nacisk, na poprawienie organizacji pracy po to, aby podnieść jej efektywność . Jesteśmy w pułapce cywilizacyjnej, ponieważ dzięki rozwojowi elektronicznemu, który ma stałe miejsce, jesteśmy w stanie wyprodukować niewspółmiernie więcej niż jesteśmy w stanie skonsumować.


(…)

… , że istnieje przepaść pomiędzy krajami rozwiniętymi , a rozwijającymi się . Mówiąc o różnicach , możemy powiedzieć , że świat krajów nie rozwiniętych , to jest świat nędzy , braku opieki lekarskiej , gdzie ludzie żyją znacznie krócej , gdzie u nas ludzie żyją powyżej 70 lat . Fakt bogactwa i zamożności , który emanuje z każdego telewizora jest czymś co musi budzić niechęć , a równocześnie zazdrość…
… , mianowicie następuje rozbicie więzi , która ludzi łączyła , gdy była mała mobilność , to ludzie mieszkali obok siebie , mogli sobie pomagać i sami liczyli na tę pomoc .
Do dziś jeszcze w niektórych wsiach , gdy komuś się spali np. stodoła , to chodzi po sąsiednich wsiach i prosi o pomoc i ludzie pomagają dlatego , że wiedzą , że jeśli im by się coś przytrafiło , to inni też im pomogą . Natomiast w mieście…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz