RÓŻNE REAKCJE NA NAPÓR ZACHODU

Nasza ocena:

5
Pobrań: 14
Wyświetleń: 693
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
RÓŻNE REAKCJE NA NAPÓR ZACHODU - strona 1 RÓŻNE REAKCJE NA NAPÓR ZACHODU - strona 2 RÓŻNE REAKCJE NA NAPÓR ZACHODU - strona 3

Fragment notatki:

RÓZNE REAKCJE NA NAPÓR ZACHODU W B e
s D t
e r
n i
z
a E
c j A C
a
Modernizacja
…XX wieku oznaczała proces modernizacji , która to polegała na tym, że rozwój jest uzależniony od przejmowania nowych w danym czasie technologii i organizacji pracy .
Co tzn. że zachodzą procesy modernizacji ?
Gdy ludzie pracowali na roli, to każdy był panem swojego czasu . Uprzemysłowienie wiązało się z procesem urbanizacji , oznaczało to , że ludzie aby pracować w fabrykach , to przenosili się do miasta, albo tworzono nowe miasta . Produkcja przemysłowa ma to do siebie , że wymaga koncentracji ludzi w określonym miejscu . Czyli procesy społeczne , które towarzyszyły procesom koncentracji przestrzennej . Ta ruchliwość geograficzna i życie w mieści oznaczało szereg bardzo istotnych zmian w relacjach między ludźmi , mianowicie ludzie opuszczali wsie i rodziny i wędrowali za pracą do miasta . Czuli się w dużej mierze opuszczeni i wyalienowani . Na wsi występują tzw. więzi społeczne, które występują z racji długotrwałego zamieszkiwania na danym obszarze . Na wsi również istnieje pomoc sąsiedzka, dziś ja tobie pomagam zbierać ziemniaki jutro ty mi . Istnieje także daleko posunięta kontrola społeczna , polega ona na tym , że jak ktoś założy nowy płaszcz, to wszyscy to widzą , jak ktoś by chciał zagarnąć czyjś łańcuch , to woli tego nie robić , bo gdyby się ludzie dowiedzieli , to by na każdym kroku spotykał się z sankcjami negatywnymi ze strony wsi.
Przeniesienie do miasta oznacza to, że nasza rodzina nie wie co my robimy. Jak mieszkamy w dużym mieście to prawie nie znamy sąsiadów , w związku z tym jest poczucie braku kontroli społecznej , co jest z jednej strony miłe , ale z drugiej strony nikogo nie obchodzimy, ma się poczucie wyobcowania, jeśli mieszkamy sami , to możemy umrzeć i nikt tego nie zauważy. Ta sytuacja ma swoje konsekwencje, czujemy się bezkarni , ale wyalienowani . Czyli tj. efekt uprzemysłowienia i towarzyszącej mu urbanizacji .
Uprzemysłowienie znaczyło tyle, że zamiast pójść w pole, to np. ziemniaki zbierano wspólnie z rodziną , z sąsiadami. Czyli warsztat pracy rodziny był ściśle związany z życiem rodzinnym .
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz