To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Modemy i kodery multimedialne
Historia, standardy
Lata 60-te: modem jako urządzenie, które miało umożliwić współpracę terminali z komputerami, czyli klawiatura+komputer. Dzięki temu można było obsługiwać potężny komputer z sali obok. Pierwsze modemy były sprzęgnięte akustycznie z siecią telefoniczną, wyposażone w głośnik i mikrofon emitowały serię pisków wprost do umieszczonej na nich słuchawki. Szybkość przesyłu danych nie była duża ( zaledwie 300 bit/s ) ale modem służył tylko do przesyłania znaków do monitora. Lata 70-te: lawinowo narastająca popularność tzw. BBS-ów ( bulletin board system ) sprawiły, że coraz więcej osób zaczęło wykorzystywać modemy do wymiany plików. Prędkość wzrosła do 2400 bit/s. Lata 80-te i 90-te: bardzo szybki rozwój modemów; w 1996 roku osiągnięto pułap 33,6 kbit/s. Było to `'nieprzekraczalne maksimum” i szczyt marzeń każdego użytkownika. Wkrótce okazało się, że można jeszcze szybciej wymieniać dane. Rok 1997: dwie firmy- Rockwell i US Robotics zaprezentowały modemy 56 kbit/s. Firmy stoczyły wojnę tworząc swoje własne standardy. Ostatecznie w 1998 roku organizacja ITU (International Telecommunications Union - Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna) powołała specyfikację V.90, określającą zasady szybszego przesyłu danych.
Na dzień dzisiejszy wszyscy działający w Polsce operatorzy telekomunikacyjni oferują specjalne modemy dostępowe, umożliwiające abonentom korzystanie z Internetu.
Budowa Modemu
Data Pump (pompa danych) jest specjalizowanym układem scalonym, który moduluje i demoduluje sygnały. Zawiera on procesor sygnałowy DSP, pamięć ROM (w niej zawarte są procedury modulacji sygnału oraz przetworniki: C/A (cyfrowo-analogowy) i A/C (analogowo cyfrowy), które pozwalają na przejście z sygnału analogowego na cyfrowy w celu obróbki i odwrotnie w celu transmisji w kanale. Mikroprocesor realizuje całą logikę modemu. Zajmuje się on wybieraniem numeru, skramblowaniem, kodowaniem zabezpieczającym i kompresją danych (Skramblowanie, kodowanie zabezpieczające oraz kompresja danych ma na celu wyeliminowanie większości błędów przy przesyłaniu danych oraz przyspieszenie komunikacji). Większość z tych funkcji wymagają pamięci RAM. Program według, którego pracuje mikroprocesor jest zawarty w podłączonej do niego pamięci ROM.
RS-232 - blok ten zawiera układ transmisji szeregowej. Dokonuje on transmisji danych pomiędzy modemem i komputerem zgodnie. Jeśli modem jest połączony z komputerem za pomocą innego złącza to oczywiście ten blok jest zastąpiony przez blok realizujący inne funkcje
Układ styku odpowiedzialny jest za izolację galwaniczną linii i modemu (uniknięcie przepływu prądu do źródła sygnału w przypadku awarii). Do zadań tego układu należy także pulsacyjne wybieranie numeru.
(…)
… CMTS. Na rysunku widać gniazdo wejścia/wyjścia na kabel koncentryczny. Modem xDSL posiadałby w tym miejscu gniazdo telefoniczne (wtyk RJ-11).
Warto zwrócić uwagę na różnicę działania modemu kablowego i xDSL. Modem xDSL, po dostarczeniu zasilania, od razu uzyskuje adres IP od dostawcy internetu. Modem kablowy, z racji tego, że działa w sieci telewizyjnej, musi skakać po kanałach w poszukiwaniu kanału dosyłowego (tzw. downstream). Po znalezieniu odpowiedniego, pobiera paczkę informacji o torze zwrotnym (tzw. upstream) i negocjuje moc nadawania. Dopiero wtedy modem pobiera przez DHCP adres IP i jest gotowy do pracy.
Modem Radiowy
Modemy radiowe (bezprzewodowe) są najczęściej spotykane w telefonach komórkowych (technologie: EDGE, GPRS, UMTS, HSDPA), w dekoderach telewizji satelitarnej oraz urządzeniach…
… oraz możliwością wymiany danych w obrębie sieci domowej.
Na dzień dzisiejszy, z powodu braku standaryzacji IEEE i małej liczby takich urządzeń, traktuje się je jako uzupełnienie sieci bezprzewodowej.
Modulacja i kodowanie
Modulacją nazywamy kodowanie informacji za pomocą zmian parametru lub parametrów przebiegu zwanego falą nośną. W przypadku analogowej linii telefonicznej falą nośną będzie przebieg sinusoidalny…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)