Modele dekolonizacji

Nasza ocena:

3
Pobrań: 336
Wyświetleń: 3255
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
  Modele dekolonizacji - strona 1   Modele dekolonizacji - strona 2

Fragment notatki:

Modele dekolonizacji (droga do pełnej suwerenności wybranych posiadłości brytyjskich);  Azja Dekolonizacja Imperium Brytyjskiego przebiegała w miarę spokojnie - zazwyczaj tworzono dominia cieszące się znaczną autonomią, które wchodziły w skład powołanej do życia w 1926 r. Brytyjskiej Wspólnoty Narodów (British Commonwealth), przemianowanej po wejściu do niej Indii i Pakistanu na Wspólnotę Narodów (Commonealth). w trakcie uniezależniania się Indii doszło z jednej strony do poważnego zachwiania pozycji Wielkie Brytanii, ze względu na utratę tak dużego i cennego terytorium, z drugiej strony demontażowi struktur kolonialnych w Indiach towarzyszyło zjawisko wojny domowej na tle religijnym. Oczywiście zakończenie władzy brytyjskiej nad Indiami wcale nie było niespodzianką, władze imperium od dawna przygotowywały się do tego procesu, wg Darwina zamiary te można datować na przełom XIX i XX stulecia. Ostatecznie dekolonizacja Indii oparta została na planie Mountbattena zakładającym powstanie dwóch państw: hinduistycznych Indii i muzułmańskiego Pakistanu, co spowodowało migrację ludności i zdestabilizowało sytuację w kraju. Jakkolwiek by oceniać wydarzenia z 1947 r., należy stwierdzić, że mimo wstrząsów koncepcja Mountbattena była jedynym słusznym rozwiązaniem, a niekończące się konflikty indyjsko- pakistańskie są tylko dowodem na niemożliwość współistnienia tych narodów w jednym państwie.
Birma jako jedna z niewielu brytyjskich kolonii stała się ofiarą japońskiej agresji w czasie II wojny światowej. Wskutek czego zainstalowano tam pro japoński rząd, który w 1945 r. został obalony wraz z wkroczeniem wojsk brytyjskich. Propaganda japońska sprawiła, że mieszkańcy Birmy wcale nie chcieli stać się na powrót kolonia Brytyjska. Nie chcieli też wejść w skład Wspólnoty Narodów. Po trzech latach napięć, potyczek na słowa, obietnice, groźby i dokumenty Birma stała się niepodległym państwem, które zerwało wszelkie kontakty z metropolią. Nie zdołała jednak wypracować demokratycznego systemu rządów, wciąż oscyluje wokół modelu socjalistycznego.
Rosnące konflikty narodowościowe etniczne na Cejlonie, a także istotność ze względu na strategiczne położenie sprawiły, że Wielka Brytania już w czasie wojny zaproponowała Cejlonowi utworzenie państwa autonomicznego (wzorując się na Indiach). Synagelska większość obawiała się jednak konfliktów o dominację i władzę, dlatego zdecydowali się na utworzenie dominium o znacznym stopniu autonomiczności. W wyborach do niższej izby wygrali jednak komuniści, którzy doprowadzili w 1948 r. do uznania niepodległości Sri Lanki, która w 1950 r. została przekształcona w suwerenne państwo.
Afryka Rozpad Imperium Brytyjskiego w zachodniej części Afryki przebiegał według określonej w Azji procedury transformacji kolonii w dominium w ramach Wspólnoty Narodów. Pierwszym spektakularnym gestem było jednak uznanie w 1957 r. niepodległości Złotego Wybrzeża przemianowanego na ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz