Model małżeństwa w wieku XVII i XVIII

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 945
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Model małżeństwa w wieku XVII i XVIII - strona 1

Fragment notatki:

Model małżeństwa i rodziny w wieku XVII i XVIII oraz ich wpływ na zróżnicowanie się poziomu cywilizacyjnego w Europie. Wiek XVIII:
Małżeństwo jest spółką ekonomiczną - zakładane po to, aby żyć mniej nędznie. Źródła: religijna moralność, wstrzemięźliwość - etyka chrześcijańska.
Oświecenie - epoka długiego narzeczeństwa. Mężczyzna żeni się w wieku ok. 30 lat, kobieta - ok.25.
Małżeństwo arystokratyczne (XVII w) ma swoją strategię ekonomiczną (planowanie rodziny). Małżeństwo chłopskie - swoboda, każdy mógł żenić się bez nakazów, żeniono się z kim chciano.
Małżeństwo od XVII w staje się sprawą zasadniczą w życiu - troska o dzieci i nazwisko (to miało mniejsze znaczenia). Życie będzie odgrywało dzięki małżeństwu znów rolę ekonomiczną. (?? What?? Tu jest chyba jakiś błąd, bez sensu to…)
Rola płci (zależnie od środowiska i warunków). Kobieta czuwa nad ogniskiem domowym,ale czasami działa zewnętrznie. Słabość nadrabia dojrzałością, uzyskuje część władzy w małżeńskiej wspólnocie.
Rodzina oświecenia opiera się na małżeńskiej parze co redukuje dawną pustkę uczuciową w wielkiej wielopokoleniowej rodzinie.
Zawarcie małżeństwa - długi okres narzeczeństwa ciągle w XVIII w. Erotyka tej epoki dużo traci. Południowa Europa - małżeństwa endogamiczne, nakaz zawierania małżeństw w swojej grupie społecznej.
Północna Europa - małżeństwa egzogamiczne.
40dniowa wstrzemięźliwość Wielkiego Postu odchodzi w przeszłość razem ze średniowieczem. Tendencja oświecenia to maltuzjanizm - dobrowolne prokreacje u 40-50% zdolnych do niej. Wiek XVIII odziedziczył po wieku XVII religijna moralność - neoagustianizm „moralność czystości”. Czystość zamiast miłości. W XVIII wieku moralność czystości zmierza w kierunku seksualnym (???). Pojawia się koncepcja maja jako tradycyjnego miesiąca popędu seksualnego (hehehe :-D :-P). Oznaczało to prowadzenie propagandy z ambon. Kościół pobudza poczucie winy, potępia stosunki seksualne (małżeńska obłuda).
Dziecko staje się owocem grzechu a nie miłości, Powszechnym i propagowanym przez Kościół sposobem unikania ciąży jest stosunek przerywany. ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz