Młodzież w aspekcie prawa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 861
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Młodzież w aspekcie prawa - strona 1 Młodzież w aspekcie prawa - strona 2 Młodzież w aspekcie prawa - strona 3

Fragment notatki:


MŁODZIEŻ w aspekcie PRAWA (wybrane artykuły kodeksów) W myśl prawa DZIECKIEM jest osoba małoletnia, która nie ukończyła 18 lat. Znajduje się wówczas pod parasolem prawa Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Małoletni, który nie ukończył lat trzynastu, nie ponosi odpowiedzialności prawnej za wyrządzoną szkodę. W wieku 13 lat dziecko nabywa ograniczone zdolności prawne. Po ukończeniu 17 lat młody człowiek odpowiada za popełnione przestępstwa określone w Kodeksie Wykroczeń i Kodeksie Karnym. Nieletni który po ukończeniu 15 lat dopuszcza się tzw. ciężkich przestępstw (zamach na życie, ciężkie uszkodzenie ciała, sprowadzenie katastrofy...) również odpowiada w ramach Kodeksu Karnego. W myśl Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego małżeństwo może zawrzeć osoba pełnoletnia. W szczególnych przypadkach sąd opiekuńczy może wyrazić zgodę na zawarcie małżeństwa kobiecie po ukończeniu 16 lat. Wówczas przez zawarcie małżeństwa uzyskuje ona pełnoletność (Art 10 § 2 Kodeksu Cywilnego). Nie traci jej w razie unieważnienia małżeństwa. K odeks R odzinny i Op iekuńczy - dziecko pod parasolem prawa K odeks W ykroczeń - odpowiedzialność prawna za wykroczenia K odeks K arny - odpowiedzialność prawna za zbrodnie i występki K odeks P racy - warunki zatrudniania i obowiązki pracodawców Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy - KRiOp Jest to zbiór przepisów dotyczących rodziny, małżeństwa, zakresu praw i obowiązków władzy rodzicielskiej, utrzymywania, alimentacji dzieci itp. Art.109 KRiOp - Ograniczenie władzy rodzicielskiej Stosuje sie w przypadku zaniedbywania dzieci. Zaniedbywanie określanie jest jako niezaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka: gdy dzieci pozostawiane są na długie godziny samym sobie, w skrajnych przypadkach porzucone, bezdomne, bez właściwej ochrony przed chorobami, gdy w obecności dziecka odbywaja się awantury i libacje alkoholowe. Art.111 KRiOp - Pozbawienie władzy rodzicielskiej Stosuje się gdy występuje nadużycie władzy rodzicielskiejpoprzez stosowanie drastycznych form przemocy fizycznej lub psychicznej przez rodziców, a w szczególności poprzez dotkliwe kary cielesne, wykorzystywanie do czynów nierządnych (również nakłanianie do prostytucji), zmuszanie do pracy ponad siły, uczenie zachowań przestępczych, rozpijanie dziecka, utrudnianie dostepu do szkoły itp. Art.207 KK - Znęcanie się nad dzieckiem Stosuje się gdy wystepuje znęcanie, które jest działaniem lub zaniechaniem polegajacym na umyslnym zadawaniu bólu fizycznego lub dotkliwych cierpień moralnych, powtarzającym się albo jednorazowym, lecz intensywnym i rozciągniętym w czasie, np. bicie, glodzenie, straszenie, znieważanie, wyrzucanie z mieszkania. Zachowania te zawsze podlegaja ocenie prokuratury i sądu. Ustawiczne poszturchiwania dziecka, klapsy, kuksańce, szarpnięcia za włosy, jesli kary te stosowane są dla zaspokojenia namiętności czy złości, przekraczają możliwości dziecka do ich znoszenia, staja się karalne. Doświadczenie uczy, że

(…)

… się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia (...) podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Bójka polega na wzajemnym starciu się co najmniej trzech osób, polegajacym na wzajemnym naruszeniu nietykalności cielesnej uczestników starcia. Pobicie polega na tym, że dwie lub więcej osób dokonują czynnej napaści na jedną lub więcej osób. Art.190 KK - Groźba karalna §1 - Kto grozi innej osobie…
…" (gdy rodzice naduzywają alkoholu, urządzają awantury) może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej, ponieważ zatrzymała dziecko wbrew woli opiekunów. Fakt że dziecko prosiło o te opiekę lub ją zaakceptowało nie jest okolicznością zwalniającą od odpowiedzialności. W każdym drastycznym przypadku nalezy powiadamiać Sąd Rodzinny w Gdyni. Art.104 KW - Żebranie małoletniego Kto skłania do żebrania małoletniego lub osobę bezradną lub pozostającą w stosunku zależności od niego, lub oddaną pod jego opiekę, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Warunkiem karalności jest żebranie w miejscu publicznym w sposób natarczywy lub w sposób oszukańczy. Inne artykuły Kodeksu Karnego dotyczące przestępczości na szkodę dzieci: Art. 197 KK - zgwałcenie Art. 199 KK - wykorzystanie stosunku zależności Art. 200 KK - seksualne wykorzystywanie dzieci Art. 201 KK - kazirodztwo Art. 202 KK - pornografia   Kodeks Wykroczeń - KW Wykroczenie - to czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę (obowiązującą w czasie jego popełnienia). Karane jest również usiłowanie, podżeganie, pomocnictwo i współsprawstwo. Art.8 KW - Za wykroczenie odpowiada ten, kto popełnia czyn zabroniony po ukończeniu 17 lat. Karami…
… - obrzucanie pojazdu Art. 78 KW - drażnienie zwierząt Art. 86 KW - niezachowanie ostrożności w ruchu drogowym Art. 94 KW - prowadzenie pojazdu bez uprawnień Art. 95 KW - prowadzenie pojazdu bez dokumentów Art. 121 KW - szlbierstwo (np. przejazd bez biletu) Art. 122 KW - paserstwo Art. 123 KW - kradzież z ogrodu Art. 140 KW - nieobyczajny wybryk (np. załatwianie potrzeb fizjologicznych w publicznym miejscu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz