Minimalizacji szkodliwych oddziaływań inwestycji drogowych na środowisko przyrodnicze należy dokonywać wszelkimi sposobami od zmniejszania zużycia paliwa, poprzez katalizatory, dopalacze, wyciszanie silników, zmianę paliwa, aż do odpowiedniej zabudowy biologicznej otoczenia
dróg, instalowania ekranów akustycznych i ograniczania fragmentalizacji siedlisk odpowiednimi przejściami dla zwierząt.
Zielone mosty”, ekodukty i przepusty łączą różne elementy obszarów jakich potrzebują dzikie zwierzęta tj. miejsc żerowisk, schronienia, odpoczynku, wodopoi i terenów rozrodów.
Jednym z istotnych negatywnych oddziaływań dróg i ruchu drogowego na zdrowie ludzi jest zagrożenie skutkami wypadków drogowych. Decyzję o losach inwestycji drogowej można podjąć w oparciu o porównanie zagrożenia związanego z ruchem po drogach w wariancie zerowym w stosunku do ruchu
po projektowanej drodze lub autostradzie. Skutki wypadków (zabici, ranni i straty materialne), powodują że bezpieczeństwo ruchu jest istotnym problemem jaki trzeba uwzględniać przy projektowaniu, budowie i eksploatacji dróg. Straty z powodu przedwczesnych zgonów, inwalidztwa, kosztów leczenia, absencji chorobowej i zasiłków chorobowych osób uczestniczących w wypadkach drogowych są ogromne.
W ocenach bezpieczeństwa ruchu drogowego, obok kosztów, podaje się liczby wypadków i ich ofiar oraz różne wskaźniki wypadkowości, które są miarą zagrożenia wypadkowego i służą do analiz porównawczych, oraz identyfikacji miejsc szczególnie zagrożonych.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)