Mierniki makroekonomiczne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1540
Wyświetleń: 5404
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Mierniki makroekonomiczne - strona 1 Mierniki makroekonomiczne - strona 2 Mierniki makroekonomiczne - strona 3

Fragment notatki:


Miary aktywności gospodarczej w skali makro: PKB, PNB, PNN, DN, dochody rozporządzalne. metody liczenia, zalety i wady. Mierniki alternatywne: HDI (W, 2.1, 2.2, 10.1, Aneks 1) PKB: Definicja:
- jest sumą wartości produkcji i usług finalnych wytworzonych w ciągu pewnego okresu na terenie kraju. PKB obejmuje wyłącznie finalne efekty procesu gospodarowania, bez wartości pośrednich.
PKB potencjalne - PKB występujące w gospodarce o pełnym zatrudnieniu; PKB rzeczywiste - PKB występujące w warunkach aktualnego bezrobocia. Sposoby ujęcia cen w rachunku PKB:
W cenach rynkowych: wliczone podatki pośrednie,
W cenach czynników produkcji: bez podatków pośrednich.
Sposoby liczenia: - od strony produktowej : suma wartości dóbr finalnych i usług finalnych, wytwarzanych w gospodarce w danym okresie; - także od strony produktowej: suma wartości dodanej w gospodarce w danym okresie; - od strony dochodowej : suma dochodów wszystkich podmiotów w gospodarce w danym okresie.
Ujęcie wydatkowe w warunkach otwartej gospodarki: PKB w cenach rynkowych: Y = C+I+G+NX PKB w cenach cz. Produkcji: Y = C+I+G-Te+NX
C - konsumpcja I - inwestycje G - wydatki rządowe Te - podatki pośrednie NX = X - Z Eksport netto = Eksport - Import
PKB nominalne a PKB realne: Nominalny PKB (także: PKB w ujęciu dolarowym bądź też PKB w cenach bieżących) jest sumą ilości wyprodukowanych dóbr finalnych pomnożonych przez ich bieżące ceny. PKB nominalny może zwiększać się w czasie z dwóch powodów: - wzrost produkcji większości dóbr w czasie, - wzrost cen większości dóbr w czasie.
Realny PKB (także: PKB w ujęciu rzeczowym, PKB w cenach stałych, PKB skorygowany o inflację czy PKB w dolarach z 2000r.) to suma ilości dóbr finalnych pomnożona przez ceny stałe tych dóbr. Realne PKB służy do mierzenia produkcji i jej zmian w czasie (eliminuje się wpływ zmian cen na miarę PKB). Jeśli nominalny PKB rośnie szybciej niż realny, to różnica musi wynikać z inflacji. Stąd bierze się definicja deflatora PKB: - delator PKB odzwierciedla przeciętną cenę łącznej produkcji, czyli dóbr finalnych wytwarzanych w gospodarce. Pt = (PKB nominal. ) / (PKB Real. ) Istnieje także Tempo Zmian Deflatora, które informuje nas o ogólnym tempie zmian poziomu cen, czyli o stopie inflacji. Wyraża się ono wzorem: Tempo zmian deflatora PKB = (P t -P t-1 )/P t-1 Zalety i Wady PKB:
Zalety: - łatwość obliczania, -porównywalność W CZASIE I PRZESTRZENI
-uniwersalność (jest używany w każdym kraju)
Wady: - brak uwzględnienia liczby ludności,
- brak wyodrębniania poszczególnych grup społecznych,


(…)

… krajowej z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) i Statutem Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego spójność celów banku centralnego z celami sformułowanymi w art. 127(1) TFUE i art. 2 Statutu ESBC i EBC.
20. Wzrost a rozwój gospodarczy. Koncepcja zrównoważonego rozwoju (W, 10.3, 10.4) No cóż na wykładach nie spotkałam tych pojęć Książka Blanchard…
…; w ramach operacji otwartego rynku. Operacje otwartego rynku - zespół transakcji kupna/sprzedaży krótkoterminowych aktywów finansowych prowadzonych pomiędzy BC a bankami komercyjnymi. Jeśli bank centralny uzna, że na rynku jest za dużo pieniędzy, wówczas sprzedaje bankom krótkoterminowe papiery wartościowe. Jeśli natomiast w ocenie banku centralnego pieniędzy jest zbyt mało, wówczas skupuje od banków…
… przy każdym poziomie dochodu.
Założenia najprostszego popytu globalnego :
AD= C+I C - konsumpcja, I - inwestycje, G= 0 , NX=0 ( brak rządu, gospodarka zamknieta)
Funkcja konsumpcji- to planowana konsumpcja przy każdym poziomie dochodów.
C = Co +k*Yd ( k-krańcowa skłonność do konsumpcji , Co - konsumpcja egzogeniczna/autonomiczna (niezależna od dochodu, Yd - dochody dysponowane Yd=Y(1-t) )
Popyt inwestycyjny…
… dwa lata usztywniony w ramach systemu kursowego ERM II (ang. Exchange Rate Mechanism II). Oznacza to, że w tym czasie Narodowy Bank Polski będzie utrzymywał rynkowy kurs złotego wobec euro w przedziale dopuszczalnych wahań w stosunku do ustalonego kursu centralnego.
WIBOR A STOPY BANKU CENTRALNEGO
Bank Centralny przeprowadza operacje otwartego rynku po to, aby wpływać na poziom krótkoterminowych stóp…
… krajami o bardzo wysokim stopniu otwarcia gospodarki, natomiast strefa euro jako całość jest względnie mało otwartym obszarem gospodarczym.
Optymalny obszar walutowy zwiększa efektywność polityki ekonomicznej w stosunku do stanu przed integracją. Utworzenie unii walutowej nie jest celem samy w sobie. Unia walutowa ma zapewnić krajom członkowskim lepszą efektywność gospodarowania. Można tworzyć wspólne…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz