Mienie komunalne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 721
Wyświetleń: 2562
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Mienie komunalne - strona 1 Mienie komunalne - strona 2 Mienie komunalne - strona 3

Fragment notatki:


Mieniem komunalnym  są wszystkie składniki majątku miasta, które stanowią własność. Miasto gospodaruje wszystkimi składowymi swojego majątku jako właściciel i może rozporządzać nimi we wszystkich formach określonych prawem.
Klasyfikacja mienia komunalnego w mieście A.  Nieruchomości(gruntowe i obiektowe) 1. Grunty  
działki budowlane zabudowane
działki budowlane niezabudowane
drogi
lasy
tereny zielone
wody
użytki kopalniane
inne(usługi np. place targowe) 2. Budynki 3. Budowle 4. Lokale B.  Urządzenia i instalacje sieciowe komunalnej infrastruktury technicznej(wodociągi, kanalizacja, ciepłownie, ujęcia i stacje uzdatniania wody) C.  Rzeczy ruchome(maszyny, urządzenia, środki transportu, materiały) D.  Środki pieniężne(budżetowe) E.  Prawa niematerialne
Mieniem komunalnym  zgodnie z ustawo ST jest własność i inne prawa majątkowe należące do poszczególnych gmin(miast) i ich związków oraz mienie innych gminnych osób prawnych w tym przedsiębiorstw.
Nabycie mienia komunalnego przez gminę następuje: na podstawie ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o ST
przez przekazanie gminie mienia w związku z utworzeniem lub zmiana granic gminy, przekazanie mienia następuje w drodze porozumienia zainteresowanych gmin, a w razie braku porozumienia - decyzją prezesa RM, podjętą na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej
w wyniku przekazania przez administrację rządową na zasadach określonych przez RM w drodze rozporządzenia
w wyniku własnej działalności gospodarczej
przez inne czynności prawne
w innych przypadkach określanych odrębnymi przepisami
Podmioty mienia komunalnego samodzielnie decydujące o przeznaczeniu i sposobie wykorzystania składników majątkowych przy zachowaniu wymogów zawartych w odrębnych przepisach prawa.
Schemat III Tworzenie sektora komunalnego(własności komunalnej) w sensie podmiotowym sprowadza się do przeniesienia na gminę prawa własności nieruchomości przysługującej uprzednio skarbowi państwa. Następuje to głównie(z mocy prawa) przez przejęcie nieodpłatne mienia ogólnonarodowego należącego przed 27 maja 1990r. do rad narodowych i terenowych, do przedsiębiorstw państwowych, dla których organy te pełniły funkcje organów założycielskich oraz do zakładów i innych jednostek podporządkowanych radom narodowym i o.a.p.st.podst. NA tej samej podstawie mieniem komunalnym stało się mienie państwowe służące użyteczności publicznej, które z mocy prawa stało się mieniem komunalnym gminy objęte zostało powszechną inwentaryzacją. Podstawą uwłaszczenia gminy są przepisy ustawy o ST, a nie decyzje.


(…)

… z wyłączeniem innych osób, może też swoim prawem rozporządzać(może je przenieść,obciążyć hipoteką). Użytkownik wieczysty płaci za ustanowienie tego prawa.
Opłatę pierwszą wynoszącą 15-25% ceny nieruchomości wylicytowanej w drodze przetargu lub wyszacowanej przez rzeczoznawcę majątkowego.
Aktualizacja opłaty rocznej dokonuje siew trybie cywilno-prawnym na podstawie wartości nieruchomości gruntowej wyszacowanej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz