• WOJNA SZEŚCIODNIOWA 1967 r.
W tej sytuacji, 5 czerwca 1967 roku Izrael rozpoczął działania wojenne przeciwko Egiptowi, Syrii i Jordanii. Izrael odniósł zwycięstwo zajmując ponad 60 tys. km² ziem arabskich. Pod izraelską okupacją znalazły się: syryjskie Wzgórza Golan, jordański Zachodni Brzeg Jordanu i część Jerozolimy, egipski Półwysep Synaj oraz Okręg Gazy (kontrolowany przez Egipt). Pod naciskiem Rady Bezpieczeństwa ONZ zaprzestano działań wojennych.
Rada Bezpieczeństwa ONZ 22 listopada 1967 roku przyjęła rezolucję 242, wzywającą Izrael do wycofania się z ziem zagarniętych w czasie ostatniej wojny.
W latach 1967-1970 na granicy izraelsko-jordańskiej doszło do 5.840 incydentów zbrojnych, w większości były to przypadki ostrzału artyleryjskiego i moździerzowego prowadzone z terytorium Jordanii. W Jordanii ulokowały się również główne bazy OWP, która rozpoczęła nasilać kampanię terroru przeciwko Izraelowi.
29 sierpnia 1967 roku szczyt Ligi Arabskiej przyjął słynną uchwałę "Trzy Razy Nie" ("nie" dla pokoju z Izraelem, "nie" dla uznania Izraela, "nie" dla negocjacji z Izraelem).
21 października 1967 roku egipskie okręty rakietowe zatopiły izraelski niszczyciel "Ejlat", który zbliżył się do egipskich wybrzeży.
W 1968 roku OWP zaczęła przenosić część swoich baz z Jordanii do Libanu, którego południowa część szybko zamieniła się w wielką bazę szkoleniową światowego terroryzmu.
12 kwietnia 1968 roku dziesięć żydowskich rodzin pod przywództwem rabina Mosze Lewingera z Bloku Wiernych (Gusz Emunim) osiedliło się w Hebronie i za zgodą władz rozpoczęło budowę osiedla Kiriat Arba w bezpośrednim sąsiedztwie miasta. Było to pierwsze osiedle wybudowane w Judei.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)