To tylko jedna z 11 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
RUCH PAŃSTW NIEZAANGAŻOWANYCH
POLITYKA NIEZAANGAŻOWANIA - POJĘCIA PODSTAWOWE
NEUTRALNOŚĆ - pojęcie z łac. neuter - obojętny, żadne z dwóch, pierwszy raz w pracach Vattela, Hübnera; przyjęcie przez państwo polityki bezstronności, której treść określana jest przez prawo międzynarodowe. Status państwa neutralnego może uzyskać tylko państwo suwerenne. Termin ten dotyczy przede wszystkim władzy najwyższej państwa - rządu.
NETRALIZACJA - zakaz prowadzenia określonych rodzajów działalności na określonym obszarze. Dotyczy to zatem jednego elementu pojęcia „państwo” - terytorium. NETRALNOŚĆ STAŁA - zwana też trwałą lub wieczystą, wynika z umowy międzynarodowej ustanawiającej zakaz prowadzenia działań wojennych na określonym obszarze lub wykorzystania tego obszaru jako bazy dla prowadzenia operacji wojennych. Np. Szwajcaria, Austria, Laos (1973).
NEUTRALNOŚĆ WOJENNA - może powstać przez jednostronną decyzję państwa (Irlandia w latach 1939-45) albo umową międzynarodową państwa (pakt o neutralności ZSRR i JAP - 1945r.). Ten rodzaj neutralności ma zastosowanie tylko w przypadku konfliktu zbrojnego i to w stosunku do ściśle określonych państw. Kodyfikacja haska 1907r., regulowała prawa i obowiązki państw neutralnych w czasie wojny (okazała się zbyt wąska). Neutralizacji podlegają: terytoria państw(Szwajcaria, Aust); terytoria zamieszkane, lecz nie będące państwami (Wyspy Alandzkie); obszary niezamieszkane (Antarktyda), rzeki i inne szlaki wodne oraz przestrzeń kosmiczna/
Umowa neutralizacyjna - dotyczy części lub całości państwa (zobowiązanie do prowadzenia polityki neutralności - neutralność stała). POLITYKA NIZAANGAŻOWANIA - termin pojawił się po II WŚ i używany był dla określenia polityki zagranicznej pewnych państw - nowo powstałych. Nie było jednej idei, lecz zbiór cech i zasad, które były charakterystyczne dla nowo powstałych państw Azji i Afryki: nieangażowanie się w bloki polityczno-wojskowe (możliwe do przyjęcia przez państwa o różnym profilu np. Monarchistyczne - Etiopia, socjalistyczne - Kuba, JUG, kapitalistyczne - Indonezja); zacieśnianie wzajemnych związków między młodymi państwami w ramach tzw. „solidarności afro-azjatyckiej”; poparcie dla zasad pokojowego współistnienia, antykolonializm, żądanie likwidacji obcych baz wojskowych na ich terytorium. Politykę tę, cechowała aktywność w SM. Neutralność jako instytucja prawna, nakłada na p. O takim statusie obowiązki prawnomiędzynarodowe, natomiast przyjęcie polityki niezaangażowania nie nakłada na dane państwo jakiś specjalnych obowiązków. Neutralność zakłada pasywność. Kurs polityki państwa niezaangażowanego wynika i opiera się na jednostronnej woli tego państwa (zatem może być zmieniony) i nie posiada międzynarodowego uznania w formie traktatowej.
(…)
… chęć współpracy na rzecz pokoju. Na drugiej konferencji w 1949r. - 19 państw Afryki i Azji. Podczas tych spotkań uwydatnił się jeden zasadniczy wspólny element w polityce wewnętrznej państw uczestników - ANTYKOLONIALIZM. Różniły je koncepcje współpracy. Innymi zasadami polityki niezaangażowania były: współpracy bez względu na reżim polityczny, podjęcie wysiłków w celu utrzymania pokoju i realizacji…
… się największa aktywnością podczas kolejnych konferencji. JUG miała też własną koncepcję niezaangażowania - chciała nadać ruchowi bardziej uniwersalny charakter, przyciągnięcie nowych państw, uogólnienie założeń polityki niezaangażowania.
Sprawa trzeciej konferencji przeciągała się w czasie, pojawił się nowy problem - ocena agresji zbrojnej wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Nie można było dogadać…
… proces dekolonizacji. Państwa uzyskujące niepodległość skoncentrowały się na obronie swojej pozycji na arenie międzynarodowej. NIEDOROZWÓJ GOSPODARCZY - wg Oskara Langego - „Gospodarka słabo rozwinięta jest to gospodarka, w której istniejąca ilość dóbr kapitałowych nie wystarcza do zatrudnienia całej istniejącej siły roboczej na bazie nowoczesnej techniki produkcji”. Jest to podstawowa cech krajów…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)