Międzynarodowe stosunki polityczne - materiały

Nasza ocena:

3
Pobrań: 434
Wyświetleń: 4942
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Międzynarodowe stosunki polityczne - materiały - strona 1 Międzynarodowe stosunki polityczne - materiały - strona 2 Międzynarodowe stosunki polityczne - materiały - strona 3

Fragment notatki:

.Notatki pochodza z 2001 roku. Notatki składają się z 31 stron i poruszają zagadnienia takie jak: wojna secesyjna, Pakt Północnoatlantycki, zimna wojna, Japonia i Chiny po II Wojnie Światowej, Chiny a Stany Zjednoczone, budowanie obecności Polski w strukturach międzynarodowych, polityka Polski po 1989 roku, konflikty globalne oraz likwidacja systemu kolonialnego.

WSM - po zakończeniu zimnej wojny (10-12 lat temu), ale tyczy się też korzeni- między zakończeniem II w. św. a zakończeniem zimnej wojny.
Stosunki międzynarodowe opierały się na grze odrębnych interesów, mających porównywalną siłę państw (era nowożytna). Zawsze była I liga państw, II- występowały jako sojusznicy państw silniejszych i III liga. I liga- początkowo były to państwa europejskie - Francja, Hiszpania, Anglia, Szwecja, Cesarstwo Niemieckie, z czasem pojawiła się Rosja, Polska, w II poł. XVIII w. Awansowały Prusy, z kolei wypadła Polska itd. Pojawili się nowi- USA, Japonia, w XX w. Chiny.
Przez 3 stulecia trwała gra interesów państwowych, potem z punktu widzenia interesów narodowych państwa. Państwa wchodzą w koalicję. Interes państwa pochodzi od położenia geopolitycznego (poł. geograficznego i politycznego), czyli geografia + to co się dzieje wokół państwa. Do XVII w. Położenie geopolityczne wyznaczały 2 fakty: rozbicie Niemiec (na zach. od Polski nie było silnego państwa) i słabość Rosji (wyzwolona spod panowania tatarskiego), czyli polska w korzystnej sytuacji geopolitycznej. Po I w. św. sytuacja się zmienia- 2 silne państwa w otoczeniu. Sytuacja geopolityczna zmienia się, gdy zmienia się coś wewnątrz państwa. I w. św. zamknęła pewien etap stosunków międzynarodowych, II w. św. nadała stosunkom radykalnie inny charakter- starcia przeciwstawnych problemów ideologicznych i politycznych. Szło o panowanie nad światem, które miało dokonać się w imię określonych ideologii. Starcie 3 ładów ideologicznych: 1- stworzony w Niemczech hitlerowskich- panowanie rasy germańskiej w Europie i sprzymierzonej rasy japońskiej; 2- demokracje zachodnie- wizja świata demokratycznego; 3- Związek Sowiecki- odchodzi od kapitalizmu na rzecz socjalistycznego, komunistycznego społeczeństwa. Zwycięzcami były 2 ideologie: Zachód i Rosja- kontynuacja II w. św. to rywalizacja tych państw. Powstał układ 2-biegunowy. Wyrażał się w 3 właściwościach: 1- dwa mocarstwa były nieproporcjonalnie silniejsze niż jakiekolwiek inne państwa, wszyscy inni wyszli z wojny osłabieni i nie mogli uzyskać nawet suwerenności. Została wynaleziona broń nuklearna potem wodorowa, w latach 60-tych pociski międzykontynentalne; 2- każdy z biegunów był otoczony państwami sojuszniczymi, uzależnionymi. ZSRR narzucił hegemonię Europie Środ-Wsch, Chiny to sojusz bez narzucania, sojusznicy USA robili to dobrowolnie przed strachem przed ZSRR; 3- oba bieguny były zdefiniowane ideologicznie- nie trzeba było być Rosjaninem by popierać ZSRR. Cecha zimnej wojny- był to konflikt między dwoma blokami. Zimna wojna skończyła się załamaniem ZSRR. W miejsce układu 2- biegunowego pojawił się układ wielobiegunowy- USA, Chiny, Rosja, Indie, Japonia, Unia (nowy element) itd. Świat wrócił do stanu z przed I w. św., ale z dominacją USA (wcześniej nie było dominacji jednego państwa). USA oprócz dbania o swoje interesy potrafi wychodzić na przeciw interesów innych państw.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz