Międzynarodowe stosunki gospodarcze

Nasza ocena:

3
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Międzynarodowe stosunki gospodarcze - strona 1 Międzynarodowe stosunki gospodarcze - strona 2

Fragment notatki:

Lektury:
,,MSG” prof. Jan Rymalczyk
,,MSG” Adam Budnikowski
,,MSG mini leksykon” dr Robert Oktaba
,,Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów” A.Smith
Geneza i zakres MSG
MSG to dziedzina interdyscyplinarna (charakter). Złożoność relacji społecznych i gospodarczych powoduje, że poszczególne dziedziny nauki oddziałują na siebie. Relacja między podmiotami (przedsiębiorcami) ale także państwami. Handel wymian towarów jest możliwy jeśli zapewniony jest dobry transport między państwami, im dłużej tym bardziej efektywny. Ta dziedzina rozwija się bardzo dynamicznie, sięga 100 lat.
Zakres MSG dotyczy zarówno usług ale szczególnie towarów (eksport, import). Obrót ma charakter globalny. Mnóstwo dziedzin determinuje obrót handlu m.in. prawo handlowe, bywa przejrzyste lub nie i wtedy obrót jest utrudniony. Geneza MSG: dziedzina liczy ok. 100 lat, rozwija się po I WŚ, lecz handel, obrót międzynarodowy był od zawsze, 100 lat to nauka MSG. MSG wywodzi się z Ekonomii, stanowi zawężenie wybranych zagadnień ekonomicznych. Płaszczyzna makro, mezo i mikroekonomiczna - klasyfikacja. Okres międzywojenny charakteryzował się gospodarkami wolnorynkowymi. Po II WŚ w państwach wolnorynkowych nastąpiło przyspieszenie nauki o MSG. Polska była poza państwami wolnorynkowymi - centralnie planowana gospodarka. W PL MSG nie rozwijało się tak szybko jak w innych krajach. W latach 90-tych w PL nastąpił prawdziwy rozwój MSG, od 1990r., po zmianach ustrojowych.
Merkantylizm
Dziedzina, która powstaje na przełomie XVI/XVII wieku, po raz pierwszy stosuje ter termin Adam Smith. Pojęcia to ucieleśnia, wyraża tak definicja - bogactwo które oparte jest na posiadaniu złota, ziemi, siła i bezpieczeństwo jest następstwem posiadanego bogactwa. Państwa będą dążyły aby posiadać w swoich skarbcach dużo złota. Merkantylizm ewoluuje, występuje równolegle do niego protekcjonizm a więc taki rodzaj sprawowanej polityki ekonomicznej, która jest ukierunkowana na ochronę własnego rynku / poprzez bariery handlowe na granicach - XVI/XVII wiek - wysokie cło. W sposób szczególny może doprowadzić do, ochrona rodzimych producentów, zamykanie dopływu dóbr importowanych - ograniczenie konkurencyjności, wówczas jakość dóbr rodzimych może nie być rak wysoka, kierunek ten stosowany jest również dzisiaj.
Obecnie wprowadzane są normy techniczne i jakościowe np., przez UE wobec towarów z Chin. Obecnie są najniższe cła w historii (traci funkcję bariery handlowej i fiskalnej).
Merkantylizm charakterystyczny od XVI/XVII wieku, równolegle protekcjonizm.
Dodatki bilans handlowy: charakteryzuje merkantylizm, tzn. że podmioty z danego państwa więcej eksportują niż importują. Chiny, Niemcy, USA - kluczowi eksporterzy, gospodarki oparte na produkcji i eksporcie.

(…)

… prowadzenia działalności gospodarczej (skutki relacji podaż - popyt) tworząc ramy prawne określające granice dla swobodnej działalności gospodarczej. Obecnie możemy mówić o liberalnym systemie gospodarczym na świecie. Nabrał przyspieszenia po II WŚ. Twórcą kierunku jest Adam Smith (XVIII wiek)
1759r., ,,Teoria uczuć moralnych” A.Smith to podręcznik dla studentów, wskazuje permanentny stan społeczeństwa…
…”. Przemiany polityczne i gospodarcze w PL w latach 90-tych były zdominowane przez politykę monetaryzmu a mianowicie z uwagi na mnóstwo prywatyzacji. W PL reprezentantem jest profesor Leszek Balcerowicz.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz