Międzynarodowe prawo wojenne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 210
Wyświetleń: 1323
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Międzynarodowe prawo wojenne - strona 1 Międzynarodowe prawo wojenne - strona 2 Międzynarodowe prawo wojenne - strona 3

Fragment notatki:

międzynarodowe prawo wojenne):
Zespoły norm regulujące prawo wojenne:
Ius ad bellum (prawo do wojny) - do 1919 roku występowało prawo do wojny, lecz po 1919 roku zostało zakazane.
Ius in bello (prawo w czasie wojny) - jest stosowane, jest to reguła reguł prowadzenia wojny, to mniejsze zło; wojny nie można wyeliminować, więc trzeba ją chociaż ucywilizować i wtedy można wyciągnąć sankcje. Najważniejsze etapy wprowadzania ius in bello:
1856 rok - reguły prowadzenia wojny morskiej (zakaz korsarstwa - piractwo państwowe; wprowadzenie bandery morskiej i neutralnej).
1899 rok - I Konwencja Haska (zwyczaje w wojnie lądowej - jak najdalej od ludności cywilnej; pokojowe załatwianie sporów).
1907 rok - II Konwencja Haska (ochrona okrętów handlowych; zasada neutralizmu w czasie wojny - kraje zneutralizowane są w konflikcie, ale na jego terytorium nie może być armii, wojny, itp., np. Nadrenia w latach 1919-1939).
1925 rok - zakaz stosowania gazów duszących (po I wojnie światowej - iperyt). Były one stosowane pod Ypres, Verdun.
1929 rok - ochrona rannych i chorych.
1936 rok - zakaz postępowania z okrętami podwodnymi.
1945 rok - ściganie przestępców wojennych - po II wojnie światowej (w tym wypadku prawo działa wstecz).
1948 rok - wprowadzenie pojęcia „zbrodnia ludobójstwa” - masowa, świadoma zbrodnia na ludności cywilnej.
1949 rok - cztery konwencje genewskie, uzupełniające I i II Konwencję haską: 1. o osobach cywilnych (ochrona, azyl, niezabijanie, niewykorzystywanie); 2. o rannych i chorych (transport, brak rozróżnienia u chorych na żołnierzy i cywilów); 3. o rannych i chorych na morzu; 4. o jeńcach wojennych (oflagi i stalagi; Międzynarodowe Prawo Humanitarne MPH - prawo obrony praw człowieka w czasie wojny).
1968 rok - konwencja o nieprzedawnieniu zbrodni wojennych (tzw. prawo norymberskie), zasada lex retro non agit nie występuje.
1977 rok - I Protokół do Konwencji Genewskiej (najemnictwo, czyli walka za pieniądze) - nie chroni ich prawo międzynarodowe, bez praw kombatanckich, nie ma praw żołnierza broniącego ojczyzny.
Przykłady rozpoczęcia wojny:
Ultimatum - może być z uzasadnieniem i bez uzasadnienia (nie ma konkretnych motywów, przyczyn).
Zerwanie stosunków dyplomatycznych i konsularnych - obniżenie rangi stosunków dyplomatycznych.
Agresja jednostronna - błyskawiczne, niczym nieuprzedzone wejście na terytorium innego państwa.
Przykłady zakończenia wojny:
Zakończenie działań wojennych (zakończenie frontu) - kapitulacja (poddanie się), może być bezwarunkowa bądź normalna; zawieszenie broni (np. rozejm) - przerwanie działań, charakter doraźny, nieostateczny, ad hoc, jest na czas; kapitulacja bezwarunkowa

(…)

… (zakończenie frontu) - kapitulacja (poddanie się), może być bezwarunkowa bądź normalna; zawieszenie broni (np. rozejm) - przerwanie działań, charakter doraźny, nieostateczny, ad hoc, jest na czas; kapitulacja bezwarunkowa.
Zakończenie stanu wojny (podpisanie pokoju) - z traktatem pokojowym (definitywny koniec wojny); bez traktatu pokojowego (po II wojnie światowej z Niemcami - per pacta concludentia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz