MIĘDZYNARODOWA SYTUACJA POLSKI 35-39
W styczniu 1934r. ogłoszono polsko-niemiecką deklarację o niestosowaniu siły we wzajemnych stosunkach na czas 10 lat. Niemcy przerwali antypolską propagandę i wprowadzili ulgi dla Polaków w Niemczech i zobowiązali się respektować polskie prawa w Gdańsku. Polska odrzuciła próby wciągnięcia do paktu przeciw ZSRR.
Dyplomacja polska przekazała Litwie ultimatum dotyczące natychmiastowego wznowienia stosunków dyplomatycznych. Żądanie poparto koncentracją wojsk w okolicy Wilna. W marcu 1938r.
Wznowiono stosunki dyplomatyczne i komunikację między obu państwami.
Polacy dążyli do odzyskania Zaolzia. W 1938r. zażądano od Czechosłowacji zwrotu tych ziem. Żądanie spełniono Polska zajęła Zaolzie. Przyczyniło się to do zarzucenia Polsce współpracy z Niemcami podczas rozbioru Czechosłowacji.
Międzynarodowa sytuacja Polski przed wybuchem wojny. W październiku 1938r. J. Ribbentrop złożył propozycję zawarcia z Polską paktu o nieagresji na 25 lat. W zamian oczekiwał zgody na włączenie Gdańska do Niemiec i na budowę eksterytorialnej drogi i linii kolejowej przez Pomorze między Niemcami a Prusami Wschodnimi. Żądania niemieckie wobec Polski powtarzały się w coraz ostrzejszej formie. Po zajęciu Czechosłowacji przez Hitlera częściowo zmobilizowano wojska. W .39 oznajmiono, że wszelkie próby zmiany statusu Gdańska będą traktowane jako agresja przeciw Polsce.
W marcu 1939r. ku zaskoczeniu Hitlera Wlk. Brytania złożyła gwarancję bezpieczeństwa dla Polski. 6.IV.1939r. Polska i Anglia zobowiązały się do wzajemnej pomocy w wypadku zagrożenia niepodległości. 23 sierpnia w Moskwie podpisano tajny pakt Ribbentrop-Mołotow o nieagresji i ustalono przyszłe strefy wpływów w Europie Środkowej totalitarnych reżimów. Termin agresji na Polskę wyznaczono na 26 sierpnia 1939, lecz Hitlera zaskoczył sojusz polsko-brytyjski i oświadczenie Mussoliniego o nieprzystąpieniu Włoch do wojny. Pretekstem do agresji było między innymi zaimprowizowanie przez SS ataku Polaków na niemiecką radiostację w Gliwicach.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)