Między i kresomózgowie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 539
Wyświetleń: 2387
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Między i kresomózgowie - strona 1 Między i kresomózgowie - strona 2 Między i kresomózgowie - strona 3

Fragment notatki:


MIĘDZYMÓZGOWIE Podział i budowa zewnętrzna międzymózgowia Międzymózgowie- ma kształt klina skierowanego ostrzem do przodu, Powierzchnia brzuszna międzymózgowia jest odsłonięta, natomiast powierzchnia grzbietowa przykryta jest przez półkulę mózgu. W obrębie międzymózgowia wyróżnia się dwie części: podwzgórze i wzgórzomózgowie. Do wzgórzomózgowia zalicza się wzgórze (otaczające komorę trzecią) oraz nadwzgórze. W podwzgórzu wyróżnia się dodatkowo część tylno-boczną tzw . niskowzgórze. Podwzgórze - stanowi powierzchnię brzuszną międzymózgowia. W jego skład wchodzą: ciała suteczkowate, guz popielaty. Najbardziej wysuniętą ku przodowi częścią podwzgórza jest skrzyżowanie wzrokowe, do którego wnikają nerwy wzrokowe, których włókna ulegają częściowemu skrzyżowaniu. Od tyłu skrzyżowanie przechodzi w pasma wzrokowe.
Budowa wewnętrzna podwzgórza. W skład podwzgórza wchodzą wcześniej wymienione twory, widoczne na powierzchni brzusznej międzymózgowia oraz istota szara, pokrywająca dno i ściany boczne komory trzeciej. Podwzgórze od góry zrasta się ze wzgórzem. W części przedniej przechodzi w pole przedwzrokowe, w tylnej łączy się z nakrywka konarów. W podwzgórzu wyróżnia się trzy części: suteczkową, wzrokową, guzową. W każdej z tych części położone są jądra podwzgórza.
W części suteczkowej: jądro suteczkowe przyśrodkowe i boczne. W części środkowej: jądro lejka, jądro brzuszno-przyśrodkowe, jądro grzbietowo-przyśrodkowe i jądra wzgórza. Grupa przednia jąder podwzgórza znajduje się w części wzrokowej. Występują tu między nimi dwa jądra neurosekrecyjne: - jądro nadwzrokowe, jądro przykomorowe, W jądrach tych produkowane są hormony wazopresyna i oksytocyna. Podwzgórze reguluje procesy organizmu związane z przegrzaniem bądź jego oziębieniem a jego inne ośrodki kierują pobieranie pokarmu i wody, wpływa również na czynności płciowe- regulując podstawowe elementy popędy płciowego. Wzgórze- jest tworem kształtu jajowatego, położonych po obu stronach komory trzeciej. Biegun przedni bardziej zaostrzony zaopatrzony jest w guzek przedni, biegun tylny okrągły tworzy poduszkę. Na wzgórzu wyróżnia się cztery powierzchnie: dolną -która zrasta się z podwzgórzem, boczną- która zrasta się z tylna odnoga torebki wewnętrznej, przyśrodkową- która tworzy ścianę komory trzeciej i górną. W miejscu przejścia powierzchni grzbietowej w powierzchnię przyśrodkową znajduje się

(…)

….
Jądra podkorowe- są skupiskami istoty szarej położonymi w głębi półkul mózgu. Do jąder podkorowych zalicza się :
ciało prążkowane (największe jądro)
przedmurze (cienka blaszka istoty szarej)
ciało migdałowate (składa się z zespołu jąder ukł.limbicznego)
Kora mózgu.
Pokrywa powierzchnie bruzd i zakrętów. W korze mózgu wyróżnia się trzy rozwojowo różne części:
korę dawną korę starą korę nową Wyróżnia…
… (zwrócona do półkuli przeciwległej)
dolna (spoczywa na podstawie czaszki)
W każdej półkuli wyróżnia się biegun: przedni (czołowy)
tylny (potyliczny)
boczny (skroniowy)
Powierzchnie półkul mózgu pokrywają bruzdy które oddzielają od siebie zakręty.Grupy zakrętów ograniczone głębszymi bruzdami tworzą płaty.
Wyróżnia się cztery zasadnicze płaty:
płat czołowy
płat ciemieniowy
płat skroniowy
płat potyliczny
wyspa (położona w głębi bruzdy bocznej)
Powierzchnia górno-boczna półkuli mózgu.
Na powierzchni górno-bocznej wyróżniamy:
a) Płat czołowy
Płat czołowy- zajmuje przednią część półkuli mózgu na wszystkich jej powierzchniach. Na jego powierzchni wyróżniamy trzy bruzdy: środkowa, przedśrodkowa, czołowa górna.
b) Płat ciemieniowy
Płat ciemieniowy Na jego powierzchni wyróżniamy - dwie bruzdy: zaśrodkową…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz