Mickiewicz - Ballady

Nasza ocena:

3
Pobrań: 980
Wyświetleń: 2695
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Mickiewicz - Ballady - strona 1 Mickiewicz - Ballady - strona 2

Fragment notatki:


BALLADY MICKIEWICZA - tomik I „Poezyje”, 1822 r, wydany w Wilnie zawierający „Ballady i Romanse”. Tomik poprzedzony rozprawką „O poezji romantycznej” i wierszem „Pierwiosnek”. Był też wiersz „Żeglarz”. Okres pisania Ballad to czas wielkiej miłości poety do Maryli. Na ich małżeństwo nie zgodziła się matka Maryli. Wyszła za mąż za hrabiego Wawrzyńca Puttakmera. Innym elementem mającym wpływ na powstanie tomu jest przyroda okolic Wilna i Kowna. 1. Pierwiosnek - rozmowa Mic. z Kwiatkiem o tym, że jeszcze za wcześna pora na rozkwitnięcie romantyzmu. Jest to wprowadzenie. Wiersz ma formę dwugłosu JA i KWIATEK. Narrator wyraża obawę, że kwiatek (tomik) pojawił się za wcześnie. Kwiatek wyraża przekonanie, że lepsza chwilka w kwitnieniu niż w jesieni i że na pewno tomik zostanie dobrze przyjęty przez przyjaciół. Niepokoi się jednak, czy będzie godzien Maryli.
2. Romantyczność - utwór programowy. Dyskusja światopoglądowa. Treść ballady stanowi jednocześnie zapowiedź tematów i problemów, które wkrótce zdominują wczesnoromantyczną literaturę, oparte na wierzeniach ludowych. Romantyczność ma dwie cz.: historia wiejskiej dziewczyny i polemika narratora ze Starcem oświeceniowym. Narrator podziela wiarę prostego ludu - dziewczyna widzi ducha kochanka. Starzec to Jan Śniadecki ( O pismach klasycznych i romantycznych ), który dowodzi wyższości rozumu i nauki, wyśmiewa Karusię. Utwór zamykają słowa: „Miej serce i patrzaj w serce”. Jest to program czytelny, poeta romantyczny powinien szukać inspiracji w „pieśni gminnej”. Romantyczność jest manifestacją przeświadczenia o wyższości uczucia nad rozumem. 3. Świteź. Ballada. Do Michała Wereszczaki. - Świteź to jezioro w Nowogródczyźnie, nad którym Mic. spędził spacery z Michałem Wereszczaką, bratem Maryli. Istnieje legenda o zatopionym mieście. Rozbudowany opis samego jeziora. W nocy słychać nad wodą jakieś dziwne dźwięki, buchają płomienie. Pan na Płużynach decyduje się zbadać wody Świtezi. Pan daje na mszę i nad jezioro sprowadza księdza, na wodę wypływają łódki, zarzucane są sieci. Wyciągnięto kobietę, która przedstawiła się jako córka Tuhana (XIII-wieczny władca Świtezi). Opowiada historię powst. jeziora - w miejscu jeziora znajdowało się litewskie miasto - Świteź. Ruś wyruszyła na stolicę Litwy, Tuhan z wojskiem poszli jej bronić zostawiając kobiety, starców i dzieci pod opieką Boga. Do opuszczonego grodu przybyli ruskie, mieszkańcom groziła zagłada a kobietom zhańbienie. Kobiety zaczęły błagać o ratunek Boga, który zalał miasto. Miasto zamieniło się w jezioro, mieszkańcy w lilie wodne, a brzegiem chodzą ruscy żołnierze i z lilii robią sobie wianki, po czym umierają. Kwiaty te nazwane zostały car-zielem. Po opowieści kobieta znika. Nie ma zbrodni bez kary.
4. Świtezianka. Ballada. -

(…)

… Człowiek zapłakał nad grobem i odszedł.
8. To lubię. Ballada. - Ballada którą na dobranoc Mic. straszył Marylę. Maryla jest zbójem, za życia pogardziła miłością i przyczyniła się do śmierci jednego z parobków. Teraz jako zjawa się błąka po lesie. Narrator jest w lesie, strasznie tam, ma tam gdzieś zostać na noc, mówi „To lubię” czym wybawił Marylę od błąkania się. 9. Rękawiczka. Powiastka (Z Szyllera…
… ściga Twardowskiego, w karczmie Rzym go znajduje po 7 latach, zanim odda duszę, diabeł musi spełnić jego 3 życzenia: ożywić obraz z karetą, wybudować z łopinki dom, kąpać się w wodzie święconej i… rok wytrzymać z Twardowską. Tego ostatniego diabeł zrobić nie może, ucieka. 11. Tukaj albo proby przyjaźni. Ballada w czterech częściach - w I t. tylko II cz. Tukaj to nazwisko, treścią ballady jest odwieczne dążenie człowieka do nieśmiertelności, przechytrzenia śmierci, kwestia ceny jaką trzeba za to zapłacić. SONETY MICKIEWICZA - Opacki
„Poznałem stepowego przestwór oceanu” „Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu”. - czas wypowiadania wiersza staje się epicką relacją o odbytej podróży. Romantyzm Sonetów Krymskich - orientalizm, kult „przyrody potężnej”, tęsknota wygnańca do kraju, koloryt lokalny. Człowiek…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz