Michał Anioł - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 945
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Michał Anioł - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

24. Michał Anioł - malarstwo, rzeźba, architektura
Gdy Michał Anioł umarł, wybuchła bójka między malarzami a rzeźbiarzami: kto ma iść za trumną?! Michał Anioł uważał się jednak bardziej za rzeźbiarza.
MALARSTWO :
1512r. (plafon- malarstwo sufitowe) zaczął pracę nad Kaplicą Sykstyńską (odbywa się w niej konklawe, czyli wybór Papieża. Mogło to trwać nawet 2 lata. W piecu który stoi na rogu rozpala się ogień który poprzez dodanie odpowiednich barwników wypuszcza dym różnego koloru oznaczające wybór Papieża bądź brak wyboru)
9 pól przedstawiających powstanie człowieka, boczne pasy sewille i prorocy. 343 osoby przedstawiające różne nastroje malowane jak rzeźby. Wszyscy malarze popełniali błąd malując pępki Adamowi i Ewie. Z przodu kaplicy znajduje się fresk Sąd Ostateczny namalowany poziomo.
ARCHITEKTURA :
Michał Anioł zaprojektował swoją wizję Kaplicy Sykstyńskiej która miałaby układ Bizantyjski. Nie uznano jego projektu.
RZEŹBA :
Rzeźba Dawid - Scena po zwycięstwie. Michał Anioł nie tylko chciał go przedstawić realistycznie, ale i z ideą florencką gdyż miał uosabiać Florencję. W jego oczach drzemie siła, Dawid już wie, że wygra. Michał Anioł przedstawia scenę przed walką (trzyma jeszcze w ręku kamień).
Bitwa centaurów
Rzeźba umierającego niewolnika - Luwr
Zbudował grobowce Medyceuszom (Julianowi i Lorencowi) w Santa Croce (Św. Krzyż); u ich stóp leżą kobieta i mężczyzna - u Juliana to dzień i noc, u Lorenca świt i zmierzch
Madonna w płaskorzeźbie
Pieta Rondanini (opłakiwanie) - Pieta Stojąca- Matka podtrzymuje Chrystusa - Bazylika św. Piotra
Nagrobek Papieża Juliusza II (zamówiony za życia) - Juliusz II ukazany, jako Mojżesz współczesnego Kościoła; głowa Jowisza - połączenie antycznego świata z chrześcijaństwem
Nagrobek Giuliana Medici
Bachus - Bóg wina i płodności, rozrywek
Pieta Florencka
Krucyfiks (Chrystus na krzyżu)- akt - bez opaski zakrywającej miejsca intymne. Zakazane owoce Bacchus
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz