Mezopotamia fizyczna

Nasza ocena:

5
Pobrań: 21
Wyświetleń: 1386
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Mezopotamia fizyczna - strona 1

Fragment notatki:

MEZOPOTAMIA 1. slajd nr.1 Wstęp
2. slajd nr.2 Mezopotamia - jest z jezyka greckiego, a oznacza ona międzyrzecze. Jest to starożytna kraina na Bliskim Wschodzie, znajdująca się w dolinach 2 wielkich rzek, które zaopatrywują ja w wode. Z powodu wielkiej żyzności tych ziem, rozwinęło się na nich wiele kultur.
3. slajd nr.3 Na samym początku przedstawię góry, oraz pustynie, który wyznaczają tą krainę: Góry Taurus, Góry Argos, Pustynię Syryjska oraz Wielki Nefud. 4. Oprócz 2 głównych rzek oraz pasm górskich możemy wyszczególnić także
a) mniejsze wzgórza, przecinające górna Mezopotamie, takie jak: slajd nr. 4 - Tur Abdin , slajd nr.5 - Dżebel Abd el-Azis , slajd nr.6 Dżebel Sindżar , slajd nr.7 - Dżebel Biszri.
b) pomniejsze rzeki, będące dopływami Eufratu: slajd nr.8 - Balich, slajd, nr.9 - Chabur, oraz dopływami Tygrysu: slajd nr.10 - Wlk. Zab ,slajd nr.11 - M. Zab ,slajd nr.12 - Diyala.
5. slajd nr.13 Co do bogactw naturalnych to na terenie Mezopotamii nie jest ich zbyt wiele. Możemy wyszczególnić tylko niewielkie złoża bazaltu na północy, oraz gdzieniegdzie złoża bitumenu. Większość surowców była więc importowana.
6. slajd nr.14 Prawdziwym bogactwem tych ziem były żyzne gleby Eufratu i Tygrysu. Tereny te idealnie nadawały się pod uprawę pszenicy i jęczmienia.
7. Stąd też nazwa określająca cały Bliski Wschód - Żyzny Półksiężyc . Slajd nr.15 Jest to pas ziem o większej żyzności, mający kształt wielkiego półksiężyca, ciągnącego się od Egiptu poprzez Palestynę i Syrię, aż po Mezopota mię. 8. Na samym końcu mojego referatu chciałbym zwrócić uwagę na warunki naturalne mające wpływ na uprawę ziem, oraz na samo rolnictwo. Slajd nr.16 Mianowicie w większej części Mezopotamii opady są bardzo znikome. Chmury deszczowe, które nadlatują z zachodu zatrzymują się dopiero na górach, a więc dopiero tam ilość deszczu który spadnie z nieba jest wystarczający do rozwoju rolnictwa, bez wykorzystania wód płynących w rzekach. Linię która wyznacza granicę pomiędzy terenami, gdzie opady są bardzo niskie, a tymi gdzie wystarczająco wysokie, wyznacza izohieta 200 mm. 9. Ma to więc wpływ na różnicę rolnictwa w górnej Mezopotamii i dolnej. a) slajd. 17 Na południu ziemie SA bardzo żyzne, lecz uprawia możliwa jest tylko w dolinach rzek: - gadka o sztucznym nawadnianiu - slajd nr.18 wspomnienie o bagiennych terenach na pooludniu, powstałych w wyniku cofniecia się linii brzegowej morza. b) slajd nr.19 Na polnocy zas, gdzie opady SA wysokie, nie trzeba sztucznie nawadniac ziem. Tereny te także roznia się tym, ze na górzystych terenach wielu ludzi zajmuje się chodowla zwierzat,, takimi jak owce czy kozy. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz