metrologia i monitoring - błąd przypadkowy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 1330
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
metrologia i monitoring - błąd przypadkowy - strona 1

Fragment notatki:

Tematem przewodnim jest metrologia i monitoring. Informacje zawarte w notatce to: percentyl, błąd przypadkowy, błąd systematyczny,błąd względny, niepewność pomiaru, błędy systematyczne, emisja zanieczyszczeń.


Percentyl (p): jest wartość k-tego elementu w uporządkowanym rosnąco zbiorze wyników (x1

(…)

… przypadkowych czynników wpływających na pomiar; daje on przyczynek wpływający na rozrzut wyników.
Błąd systematyczny - różnica między średnią arytmetyczną nieskończonej liczby wyników pomiarów tej samej wielkości mierzonej, wykonanych w warunkach powtarzalności, a wartością wielkości mierzonej. Błąd systematyczny jest również wynikiem czynników wpływających na pomiar, ale czynniki te można rozpoznać. Obowiązkiem eksperymentatora jest wprowadzenie poprawki kompensującej błąd systematyczny.
Błąd względny - stosunek błędu pomiaru do wartości wielkości mierzonej.
Niepewność pomiaru - parametr związany z wynikiem pomiaru, charakteryzujący rozrzut wartości wielkości mierzonej, który można w uzasadniony sposób przypisać wielkości mierzonej. Na pełną niepewność pomiaru powinny składać się wszystkie przyczynki…
wielkości fizycznej lub o przedziale, w którym wartość rzeczywista powinna się mieścić. Odchylenie standardowe: wielkość, od której odchylają się wyniki od wartości oczekiwanej. Parametr, który charakteryzuje rozrzut wyników. (Najczęściej 95%)
Odchylenie standardowe dla pojedynczego pomiaru jest miarą średniego rozrzutu wyników pomiarów wokół prawdziwej wartości mierzonej wielkości (wartości oczekiwanej…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz