Zgrzewanie punktowe
Jest to najbardziej znana metoda zgrzewania oporowego. Gwnie jest przeznaczona do spajania arkuszy blach. Spoin tworzy jedna lub wicej zgrzein, a elementy s zazwyczaj czone na zakadk. Z zasady stosuje si elektrody punktowe o odpowiednio dobranej œrednicy.
Zgrzewanie liniowe
Metoda przede wszystkim umoliwiajca wykonywanie szczelnych zgrzein czcych blachy. Zgrzewanie liniowe jest procesem cigym, w ktrym elektrody krkowe oddziauj na elementy robocze ustawione (zazwyczaj) na zakadk.
Zgrzewanie garbowe
Zgrzeina powstaje w miejscu punktu kontaktowego, specjalnie uksztatowanego na materiale roboczym. Na przykad, punktem kontaktowym (garbem) moe by wybrzuszenie lub pierœcieniowe bdŸ wyduone wystpy technologiczne. czenie elementw moe odbywa si jednoczeœnie w kilku punktach. Odpowiednio due elektrody obejmuj wszystkie punkty, ktre maj zosta zgrzane w jednej operacji. Tworzone s zcza zakadkowe lub doczoowe.
Przykady zastosowa: • Zgrzewanie do blach œrub i nakrtek zaprojektowanych pod tym ktem i dostpnych na rynku. • Zgrzewanie garbowe elementw o ksztacie prta, takich jak œruby czy zaczepy (koki). • Zgrzewanie garbowe elementw rurowych (zcza T i krzyowe), a take sworzni, uebrowania i krzywek. • Zgrzewanie krzyowe drutw.
Zgrzewanie oporowe
W procesie zgrzewania oporowego metale s czone bez stosowania materiaw dodatkowych. Przez obszar, w ktrym ma powsta zcze, jest przepuszczany prd elektryczny, doprowadzany za pomoc wywierajcych nacisk elektrod. Iloœ generowanego ciepa zaley m.in. od opornoœci elektrycznej styku czonych elementw. Waœciwoœ ta ma istotny wpyw na przebieg procesu, od niej te pochodzi jego nazwa.
Podstawowe odmiany technologii zgrzewania oporowego to: * zgrzewanie punktowe, * zgrzewanie garbowe, * zgrzewanie liniowe, * zgrzewanie doczoowe zwarciowe, * zgrzewanie doczoowe iskrowe.
Zgrzewanie doczoowe oporowe
Metoda typowo uywana do czenia prtw i drutw. Zgrzewane elementy s ustawiane tak, aby si stykay powierzchniami czoowymi. Gdy zostanie wywarty docisk, jest wczany przepyw prdu zgrzewania; powierzchnie czoowe s nagrzewane i w wyniku procesu powstaje rwnomiernie spczone zcze.
Zgrzewanie doczoowe iskrowe
Zgrzewane elementy s ustawiane tak, aby si stykay powierzchniami czoowymi. W procesie zgrzewania doczoowego iskrowego mona wyrni nastpujce etapy: podgrzewanie wstpne, wyiskrzanie i spczanie. Podgrzewanie jest wykonywane przy niewielkim docisku. Gdy tylko zcze si nagrzeje, nastpuje etap wyiskrzania, w ktrym jest wypalany materia powierzchni zcza, w wyniku czego uzyskuje si gadk, czyst powierzchni. Gdy zostanie usunity naddatek przeznaczony na wyiskrzanie, nastpuje etap spczania, w ktrym powstaje wypywka zawierajca stopiony i utleniony metal.
(…)
… od 20 A do 1000 A, umoliwiajce cicie materiaw o gruboœci od 0,5 mm do 160 mm. Gazami plazmotwrczymi s sprone powietrze, azot, tlen i mieszanki argonowo-wodorowe, uywane do cicia stali niskowglowej i wysokostopowej, aluminium, miedzi oraz innych metali i stopw.
• Nowoczesna technologia, stosowana do wszystkich materiaw przewodzcych prd elektryczny, uywana gwnie w odniesieniu do stali konstrukcyjnych, stali nierdzewnej i metali nieelaznych. • Niewielkie odksztacenia cieplne, dziki wykorzystaniu zawonego, skoncentrowanego uku plazmowego. • Due szybkoœci cicia (5 do 7 razy wiksze ni w wypadku cicia tlenowo-gazowego) i niewielkie czasy „martwe” (nie jest wymagane nagrzewanie wstpne). • Gruboœ citych materiaw mieszczca si w przedziale od 0,5 mm do 160 mm, przy wykorzystaniu prdu plazmowego o nateniu do 1000 amperw. • Skuteczne cicie w pionie i ukosowanie stali konstrukcyjnej o gruboœci do 30 mm. • Najlepsza jakoœ cicia uzyskiwana przy uyciu metody cicia zawonym ukiem plazmowym lub metody cicia plazmowego z kurtyn wodn.
Cicie tlenowe
Proces cicia tlenowego zasadniczo stosuje si do materiaw ze stali niskowglowej- uzyskuje si wwczas najlepsze rezultaty. Gazami palnymi s acetylen, propan, gaz ziemny…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)