To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
WYKŁAD II (METODY WNIOSKOWANIA W NAUKACH EMPIRYCZNYCH) Indukcja - polega na wyprowadzaniu wniosków ogólnych z przesłanek będących poszczególnymi przypadkami np. Case Study ( od szczegółu do ogółu ).
Obserwowane zjawisko, czyli konsekwencja- przyjmowane jest jako skutek pewnej przyczyny. Przyczyna ta jest ujmowana w indukcji jako hipoteza. Np . Firma X odniosła sukces na rynku ponieważ stworzyła unikalną strategię. ( Jakie są kluczowe czynniki sukcesu w danej branży? ). Indukcja w przypadku zjawisk odnoszących się do zarządzania organizacjami opiera się na obserwacji subiektywnej i niepełnej. ( Jak zdefiniować sukces firmy? ) Końcowym efektem indukcji jest prawo naukowe.
Dedukcja - na podstawie wynikających z indukcji przyczyn wnioskujemy o skutkach.
Np. System dystrybucji jest kluczowym czynnikiem sukcesu w branży Y ( od ogółu do szczegółu ). Wynik indukcji ( przyczyna ) jest w tym rozumieniu przesłanką i na jej podstawie dedukujemy hipotezę o skutkach. Np. Jeśli firma Z w doskonałym stopniu opanuje system dystrybucji to osiągnie sukces rynkowy. Rozumowanie dedukcyjne jest niezawodne, ale wynik dedukcji będzie poprawny tylko wtedy, jeśli opiera się na prawidłowych przesłankach. ( czyli wtedy, jeśli wyniki indukcji - ustalona przyczyna, był prawdziwy ) ( kluczowe czynniki sukcesu są zmienne w czasie i różne terytorialnie )
Redukcja - jest to uzasadnianie przyczyn na podstawie wynikających z nich skutków. Fakt, że firma Q odniosła sukces implikuje stwierdzenie, iż przyczyną sukcesu było opanowanie kluczowego czynnika w branży Y. A) Fakt, iż firma Q nie odniosła sukcesu implikuje stwierdzenie iż, nie opanowała kluczowego czynnika sukcesu.
B) Fakt samego sukcesu implikuje stwierdzenie iż, przyczyną ( przesłanką ) tego stanu rzeczy może być fałszywa lub prawdziwa. Zaobserwowane skutki mogą mieć wiele przyczyn ( unikalna strategia), a niekoniecznie tę jedną, która została przyjęta w hipotezie. ( system dystrybucji ) Dla zwiększenia stopnia pewności otrzymanych rezultatów stosuje się wielokrotne sprawdzenie wniosków w badaniach empirycznych. W przypadku przyjęcia hipotezy ( weryfikacji empirycznej ) staje się ona zweryfikowanym twierdzeniem naukowym.
Organizacja w sensie rzeczowym jest to rzecz zorganizowana - przedmiot złożony,
a szczególnie taka całość, która składa się z rzeczy i ludzi wyposażonych w narzędzia, maszyny, jak np. przedsiębiorstwo, bank, biuro podróży, urząd itp.
Organizacja w sensie czynnościowym jest to proces organizowania, inaczej tworzenie organizacji w sensie rzeczowym.
Organizacja w sensie atrybutowym to cecha rzeczy złożonej( często czynność ),
(…)
… stosuje wnioski wynikające z krzywej
doświadczeń na wszelkich rynkach.
8. Model BCG ignoruje strategie nisz rynkowych. Firmy charakteryzujące się małymi
udziałami w rynku mają zgoła inną strukturę kosztów, niż firmy mające duży udział w
rynku, ze względu na odmienną technologię. Mogą one realizować marżę zysku wyższą
niż ich dominujący konkurent. [ Abell, Hammond 1979 ]
9. Model BCG może prowadzić do ignorowania nowych innowacyjnych produktów, które
zostały wprowadzone na rynek. Z definicji takie produkty znajdują się zwykle w pozycji
znaku zapytania lub kuli u nogi.
10. Wyniki projektu PIMS wykazały, że w 59% badanych produktów, znajdujących się
w pozycji kuli u nogi i 54% w pozycji znaku zapytania generowało dodatnie przepływy
finansowe, a w 26% produktów znajdujących się w pozycji dojnej krowy i 28…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)