Metody walcowania - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1281
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Metody walcowania - omówienie - strona 1 Metody walcowania - omówienie - strona 2 Metody walcowania - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Metody walcowania, wyroby i parametry technologiczne procesu Ze względu na rodzaj ruchu walcowanego materiału, kształt i ustawienie walców, rozróżnia się walcowanie: - wzdłużne, w którym materiał wykonuje ruch postępowy, a walce o osiach wzajemnie równoległych obracają się w kierunkach przeciwnych - otrzymuje się głównie blachy, taśmy, pręty i kształtowniki; - poprzeczne, w którym materiał wykonuje ruch obrotowy, a walce o osiach równoległych obracają się w zgodnym kierunku - wykonuje się śruby, wkręty i koła zębate; - skośne, w którym materiał wykonuje ruch postępowo-obrotowy, a walce o osiach wzajemnie skośnych obracają się w zgodnych kierunkach - wytwarza się tuleje rurowe, kule itp.; - okresowe, w którym materiał wykonuje ruch postępowy lub postępowo-zwrotny, a walce o osiach równoległych (o przekrojach niekołowych) obracają się przeciwnych kierunkach - produkuje się tuleje rurowe, przedkuwki w formie prętów o zmiennym przekroju, wyroby ornamentowe, itp.; - specjalne, które jest kombinacją omówionych sposobów walcowania - wykonuje się koła wagonowe i inne wyroby o złożonym kształcie.
Proces walcowania może odbywać się na gorąco lub na zimno. W przypadku stali węglowej temperatura walcowania na gorąco wynosi ok. 100-1500 C poniżej linii solidusu. Walcowane są taśmy, płyty, kształtowniki, rury oraz pręty.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz