Metody usuwania śmieci-zalety i wady

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 1442
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Metody usuwania śmieci-zalety i wady - strona 1 Metody usuwania śmieci-zalety i wady - strona 2

Fragment notatki:

Metody usuwania śmieci: zalety i wady Śmieci, inaczej mówiąc odpady komunalne są mieszaniną różnych substancji. Znajdziemy w nich: materiały tekstylne, metale, papier i tekturę, tworzywa sztuczne, szkło, odpady organiczne i pozostałe odpady nieorganiczne. Radzenie sobie z coraz większą ilością odpadów od zawsze było ogromnym problemem. Ilość produkowanych przez nas śmieci rośnie z roku na rok. Ludzie zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z wielkości problemu, wrzucają śmieci do śmietników i nie zastanawiają się co się z nimi dzieje. W większości odpady są wywożone i składowane na wysypiskach śmieci. Jednak tak gigantyczny śmietnik nie tylko szpeci krajobraz, ale ma również inne wady. Składowane na wysypisku odpady powodują skażenia powietrza:
Bakteriami
Pleśniami
Licznymi lotnymi substancjami zawartymi w odpadach lub powstającymi w wyniku rozkładu składowanych odpadów: -aldehydy, różne alkohole -estry kwasów karboksylowych, niektóre ketony -siarczek dimetylu -rozpuszczalniki: benzen, toluen i ksylen -chlorobenzeny i chlorofenole
Licznymi wirusami
Rozkładające się odpady powodują wydzielanie dwutlenku węgla, metanu, amoniaku i siarkowodoru. Ze względu na silne właściwości zapachowe, szczególnie dwóch ostatnich gazów przyczynia się to do wzrostu uciążliwości składowisk komunalnych dla otoczenia. Ilość wytwarzanego metanu, może wzrastać. Metan w połączeniu z tlenem wybucha. Dlatego jeśli wysypisko nie jest wyposażone w odpowiedni system odgazowywania, może nastąpić groźny wybuch.
Wody opadowe przesiąkając przez złoże powodują zbieranie się odcieków na dnie złoża. W ich skład wchodzą jony NO 3 , Cl, SO 4 , PO 4 ; metale ciężkie: chrom, kadm, ołów, rtęć, nikiel i arsen; substancje chloroorganiczne i wiele innych różnych zanieczyszczeń. Odcieki zanieczyszczają wody podskórne i głębinowe. Dostrzeżenie tego niebezpieczeństwa doprowadziło do wydania prawa zwanego Ustawą o Oszczędzaniu i Odzyskiwaniu Surowców. Nakłada ono na operatorów obsługujących wysypiska śmieci z materiałami niebezpiecznymi obowiązek, aby zawierały one podwójną warstwę gliny lub były wyłożone tworzywem sztucznym uniemożliwiającym przenikanie w głąb gleby oraz zabezpieczone systemem zbiorników melioracyjnych gwarantujących zebranie wyciekających z wysypiska substancji. Oprócz tego, czystość wód podziemnych w sąsiedztwie wysypiska musi być systematycznie kontrolowana. W dzisiejszych czasach istnieją nowoczesne kompostownie posiadające olbrzymie cylindryczne zbiorniki. W temperaturze powyżej 30 stopni C następuje szybki rozkład szczątków organicznych. Po 2- 3 dniach śmieci stają się kompostem, który jest nawozem naturalnym. Odpowiednie maszyny usuwają z niego metale, plastik i szkło.

(…)

… usuwania odpadów, który chciałabym omówi jest ich spalanie. Zmniejsza ono objętość składowisk odpadów nawet do 90%. Niewątpliwą zaletą spalarni śmieci jest absolutne unieszkodliwienie wszystkich chorobotwórczych bakterii, wirusów i pasożytów. Obecnie energia powstająca podczas spalania jest wykorzystywana. W nowoczesnych spalarniach odpady segreguje się, usuwając z nich materiały niepożądane…
… na makulaturę, szkło bezbarwne, szkło kolorowe, plastik, żelazo i metale kolorowe. Warto zwrócić uwagę na to, że kraj. W którym właśnie takie sortowanie śmieci jest niemal powszechne, to jeden z najbogatszych krajów na świecie, mianowicie Niemcy. Nie wiadomo, czy przyszłoś będzie należała do kompostowni, spalarni, czy do odpowiednio przygotowanych wysypisk. Należy pamięta jednak o tym, że każdy z tych sposobów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz