Metody rozdrabniania, mieszania, filtracji-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 721
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Metody rozdrabniania, mieszania, filtracji-opracowanie - strona 1 Metody rozdrabniania, mieszania, filtracji-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Metody rozdrabniania materiałów stałych Zgniatanie ,ścieranie ,rozłupywanie ,ścinanie. Odbywa się to w przyrządach jak młyn kulkowy /udarowy. Otrzymywanie sypkiego jest wariantem rozdrabniania. Zachodzi przez mielenie ,suszenie rozpyłowe ,strącanie ,precypitację ,krystalizację.
Metody mieszania materiałów ziarnistych
Przy mieszaniu trzeba uważać by przypadkiem nie dokonać segregacji. Są 3 mechanizmy mieszania : dyfuzyjne - wzajemne przemieszczanie cząstek
konwekcyjne - ruch skupisk
ścinanie - poprzez płaszczyzny ślizgające się po sobie
Rozwiązania techniczne to mieszalniki z komorą nieruchomą i ruchomą. Nieruchoma komora może mieć mieszadło ,gniotowniki lub ślimakowate mieszadło i wtedy proces zachodzi ciągle. Komory ruchome mogą mieć różny kształt ,różne nachylenie - ich ruch będzie powodować przesypywanie się materiału wewnątrz nich. Metody filtracji ,zasada ,podział ,zastosowania
Jest filtracja membranowa (przez pory membrany- nie stosowana do zawiesin) lub objętościowa (dokonuje się w V włókniny, a dokładniej osadu). Możliwa jest jeszcze filtracja w wirówce filtracyjnej gdzie różnica ciśnień wynika z obecności stałej siły odśrodkowej na stałą powierzchnię. Stałą siłę odśrodkową osiąga się przez stałą ilość obrotów i stały promień ,a stałą powierzchnię dzięki stałemu przepływowi ,w związku z czym poziom cieczy w wirówce jest stały ,więc stała powierzchnia cieczy od strony rdzenia jest zachowana. Jeśli chce się filtrować przy dużej różnicy ciśnień można zwiększać liczbę obrotów ,ale trzeba wtedy zmniejszać promień wirówki.
Wyróżniamy filtrację przyczołową -zachodzi zgodnie z grawitacją ,w objętości osadu na włókninie ,jej szybkość maleje z czasem.
Filtracja dynamiczna zachodzi pod wpływem nadanego przepływu. Osadu jest niewiele ,więc mamy stałą szybkość filtracji. Produktami jest filtrat i gęstwa.
Generalną zasadą filtracji jest przepływ spowodowany różnicą ciśnień i hamowany przez opory. Opory mogą pochodzić od tkaniny lub/i osadu. Szybkość przepływu zależy od współczynnika przepuszczalności tkaniny  ,różnicy ciśnień ,lepkości i grubości warstwy osadu. Objętość filtratu będzie proporcjonalna do czasu i przepływu ,a zależeć będzie od różnicy ciśnień i oporów.
Nieszczelność charakterystyczna dla rozmiarów bakteryjnych wynika z 2 mechanizmów filtracji - małe cząstki osadzają się dzięki ruchom Browna = osadzenie ma charakter dyfuzyjny ,natomiast duże cząstki osadzają się dzięki siłom bezwładności (nie przelatują wraz z wodą miedzy włóknami ). Rozmiar bakteryjny jest pośredni i efektywność filtracji jest dla niego niska. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz