Metody finansowania deficytu budżetowego

Nasza ocena:

5
Pobrań: 175
Wyświetleń: 1204
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Metody finansowania deficytu budżetowego - strona 1 Metody finansowania deficytu budżetowego - strona 2 Metody finansowania deficytu budżetowego - strona 3

Fragment notatki:

METODY FINANSOWANIA DEFICYTU BUDŻETOWEGO (ZACIĄGANIA DŁUGU PUBLICZNEGO)
Dylematy władz publicznych:
- podnosić podatki?
- pożyczać? Sprzedawać?
- dokonywać cięć w wydatkach?
Pożyczki publiczne:
Wybór pożyczek podyktowany jest:
Antycypowaniem dochodów, co do których istnieje głębokie przekonanie, że wpłyną do budżetu w późniejszym terminie
Zmiana struktury gospodarki- finansowanie inwestycji produkcyjnych, których realizacja uznana została za wskazaną dla gospodarki oraz jako instrument oddziaływania na koniunkturę gospodarczą.
Pożyczki a podatki- teorie na temat różnic i podobieństw:
- klasyczna teoria ekonomii
- teoria asymilacji
- teoria zrównoważona.
KLASYCZNA TEORIA EKONOMII
Wyraźnie przeciwstawia podatek pożyczce eksponując głównie różnice natury prawnej i ekonomicznej.
- pożyczka oparta jest na zasadzie dobrowolności, odpłatności i umowności
- podatek jest przymusowy, nieodpłatny i jednostronny.
Różnica na płaszczyźnie ekonomicznej to przede wszystkim ciężary ponoszone przez pożyczkodawcę i podatnika oraz państwo.
- dla państwa pożyczka jest droższym sposobem pokrywania luki dochodowej budżetu państwa niż podatek (o kwotę odsetek)
- pożyczka nie może być traktowana jako definitywny dochód budżetu a jedynie jako wpływ pieniężny o charakterze zwrotnym
Skutek: pożyczka nie prowadzi do definitywnego zredukowania zasobów pieniężnych znajdujących się w dyspozycji pożyczkodawców.
Zróżnicowanie podmiotowe pożyczkodawców i podatników
- oferta użyczenia państwu środków pieniężnych może być adresowana zarówno od podmiotów krajowych (rezydentów) jak i zagranicznych (nierezydentów)
- podatki oddziałują jedynie na podmioty prowadzące działalność zarobkową na obszarze podlegającym krajowym władzom fiskalnym.
TEORIA ASYMILACJI
Koncentruje się na podobieństwach między pożyczką i podatkiem
Podkreśla iluzoryczność dobrowolności i umowności pożyczki z uwagi na:
- narzucanie z góry przez państwo warunków umowy (bez możliwości ich negocjowania)
- wywieranie nacisku psychologicznego i materialnego na pożyczkodawców przy zaciąganiu pożyczek.
Gospodarcze skutki podatku i pożyczki są identyczne, gdyż:
- w obu przypadkach zostaje ograniczona konsumpcja podmiotów gosp. wskutek zmniejszenia ich siły nabywczej
- oba sposoby finansowania nie stanowią ciężaru dla gospodarki i społeczeństwa w dłuższym okresie, ponieważ obsługa długu prowadzi do transferu dochodów podatników na rzecz posiadaczy państwowych papierów wartościowych (rentierów), nie powodując zmniejszenia wolumenu dochodu narodowego


(…)

… pokrywania deficytu budżetowego
- Emitowane przez państwo w tym wypadku instrumenty finansowe służą (a raczej mogą służyć) określonym celom w ramach realizowanej polityki budżetowej oraz pieniężnej.
- w szczególności emisja skarbowych papierów wartościowych realizowana jest z myślą o prowadzonej przez państwo polityce budżetowej i powinna sprzyjać finansowaniu:
* Bieżących zadań budżetu państwa…
… z celami polityki monetarnej (za podstawowe cele uznaje się dławienie inflacji oraz dbanie o wartość waluty krajowej) ponieważ niesie to za sobą realną groźbę pojawienia się impulsu inflacyjnego w wyniku zwiększenia się bazy monetarnej.
Bezpośrednie pozyczki udzielane rządowi albo zakup emitowanych przez rząd skarbowych papierów wartościowych- dodatkowa emisja pieniądza przynosi dowód zwany senioratem…
…, który może stworzyć znacznie większe, w porównaniu z podatkiem, ryzyko wystąpienia inflacji
(z drugiej strony inflacja może sprzyjać poprawie stanu zadłużonego budżetu wówczas, gdy dochody budżetu opierając się na podatkach przychodowych, a pożyczka zaciągana przez państwo opiera ….
PODATEK INFLACYJNY
- istota podatku inflacyjnego polega na obniżce realnej wartości długu publicznego w wyniku wystąpienia zjawisk inflacyjnych będących efektem wzrostu podaży pieniądza
- aktywa nominalne, czyli pieniądz i walory skarbowe o stałym oprocentowaniu nie są w stanie oprzeć procesom erozji swojej realnej wartości
- podatek inflacyjny odnosi się do długu zaciąganego w walucie krajowej i wystąpi tylko wówczas, gdy dług publiczny nie przewiduje indeksacji i towarzyszy temu nasilenie zjawisk inflacyjnych (ujemna realna stopa…
… jakie pożyczki publiczne przyjmują
- ustalenie roli pożyczek i sektora budżetowego w regulowaniu podaży pieniądza w gospodarce. (np. efekt wypychania- oszczędności przechwytywane przez sektor publiczny)
Rodzaje pożyczek publicznych
- W krajach rozwiniętej gospodarce rynkowej sprzedaż rządowych papierów wartościowych o charakterze wierzycielskim jest obecnie najpowszechniejszym wykorzystywanym sposobem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz