Metodologiczne uwikłania Le Goffa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 756
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Metodologiczne uwikłania Le Goffa - strona 1 Metodologiczne uwikłania Le Goffa - strona 2 Metodologiczne uwikłania Le Goffa - strona 3

Fragment notatki:

Metodologiczne uwikłania Le Goffa. Le Goff stara się w swojej pracy odejść od postrzegania średniowiecza w kategoriach „złotej legendy” i pięknego mitu. Powraca do średniowiecza obskurnego i obskuranckiego ,pełnego głodu, zaraz , okrucieństw i grubiaństwa oraz umniejsza jego estetykę. Stara się przedstawić jego powszechność , którą przysłoniły wszelkie wartościujące i estetyzujące ujęcia wypracowane przez minione epoki ( poczynając od romantyzmu, który się nim zachłysnął).
Jeśli chodzi o jego metodologię to obraca się ona wokół archeologii oraz wszelkiego rodzaju nowych technik badawczych jakimi są : analiza chemiczna metali, palinologia - analiza pyłkowa, analiza słoi drzewnych - dendrochronologia, fotografia lotnicza. Duże znaczenie ma także archeologia rolnicza oraz klimatologia historyczna ( czerpiąca materiały z kronik, które notują deszcze , długotrwałe susze, nagłe chłody , ocieplenia ) .
Wszystko to pozwala datować , sporządzać mapy i prowadzić badania ogólniejsze na sprawdzonych naukowo podstawach a nie tylko pracując na materiale zanotowanym przez średniowiecznych kronikarzy.
Nowoczesna metoda rekonstrukcji przeszłości odkrywa średniowiecze gruntu , fundamentów i struktur.
Le Goff sięga także po wskazówki i zdobycze nauk pokrewnych historii a mianowicie antropologii i etnografii.
Stara się uwypuklić to wszystko co jest w kulturze średniowiecznej pierwotne i pokazać te pierwotne struktury w układzie życia materialnego, biologicznego i umysłowego. Szuka także oddziaływania uwarunkowań zewnętrznych na sposoby myślenia i determinowania zachowań przez motywacje myślowe. Uważa , iż nieoddzielanie kategorii przedmiotowych od kategorii myślowych jest najistotniejszym warunkiem zrozumienia kultury średniowiecza.
Chodzi mniej więcej o to, że te badania z wykorzystaniem wyżej wymienionych technik uzupełniają średniowiecze uczone , które wyłania się z pozostawionych tekstów, pozwalają dotrzeć głębiej - do korzeni.
55. Sposób konstruowania refleksji przez Ariesa. Aries stopniowo wybierał i sporządził pewne zespoły dokumentacyjne : literackie , liturgiczne, testamentowe , epigraficzne i ikonograficzne. Nie korzystał z nich oddzielnie i kolejno - nie zamierzał wyciągać z nich ogólnych wniosków, lecz sięgał do nich równocześnie próbując trzymać się pierwotnie założonej hipotezy ,a mianowicie , że istnieje związek pomiędzy stosunkiem do śmierci a świadomością, stopniem rozumienia bytu.
Ta hipoteza wyznaczyła mu szlak ,którym podążał do końca swojej pracy. Stworzył dzięki niej pewną siatkę , która umożliwiła mu odczytanie zaszyfrowanych przesłanek , w innym przypadku niezrozumiałych albo odrębnych , nie mających ze sobą związku.


(…)

… się wiele innych systemów pytań i wyjaśnień przydatnych do porządkowania bezkształtnej masy informacji o śmierci w ubiegłych stuleciach.
Naczelną hipotezę wzbogacił o cztery psychologiczne parametry ,których wariacje rządzą tą ogromną przestrzenią danych. Tymi parametrami są :
Świadomość siebie,
Obrona społeczeństwa przed dziką naturą ,
Wiara w dalsze życie po śmierci,
Wiara w istnienie zła .
Wyodrębnił także pięć wzorców…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz