METODA ROCKWELLA. PN-H-04362
Próba ta polega na statycznym wgniataniu w badany materiał penetratora, stożka diamentowego, o kącie wierzchołkowym 120 lub kulki stalowej o średnicy ( ), pod stałym naciskiem P. Penetrator dociskamy do powierzchni próbki wstępną siłą P otrzymując linię odniesienia odległą od powierzchni badanej o h .
Następnie zwiększamy docisk do wartości P i otrzymujemy dalsze wgłębienie penetratora o wartość h . W ostatniej fazie pomiaru zmniejszamy obciążenie działające na penetrator do wartości P , co powoduje zmniejszenie się wgłębienia do wartości h mierząc od linii odniesienia. Wartość głębokości docisku h powstałego w badanym przedmiocie określa twardość Rockwella.
Rys. 2. Pomiar twardości Rockwella stożkiem diamentowym (w skali C).
Rys. 3. Pomiar twardości Rockwella przy użyciu kulki (w skali B).
Nacisk wstępny = 100N.
Nacisk właściwy: 600N, 1000N, 1500N.
Działka elementarna = 0,2 mm.
Wartość liczbową twardości Rockwella odczytuje się bezpośrednio na podziałce czujnika aparatu pomiarowego jako HR = K - h,
gdzie:
K - stała wartość skali wyrażona w jednostkach równych 0,002 mm, zależna od użytego penetratora, K = 130 jednostek (0,26 mm) dla kulki i K = 100 jednostek (0,20 mm) dla stożka. h - różnica głębokości trwałego odcisku po usunięciu obciążnika głównego P i głębokości odcisku przy obciążeniu wstępnym P , wyrażona w jednostkach równych 0,002 mm .
W praktyce korzysta się z różnych skal w zależności od twardości badanego materiału i grubości badanej próbki. Umowna skala HR: A, B, C, F. We wszystkich przypadkach pomiar wykonujemy według jednego schematu stosując różne penetratory i obciążenie P oraz odczytując wyniki pomiaru na odpowiednich podziałkach (skalach) aparatu czujnikowego.
Tablica 1.
Najczęściej stosowane skale twardości Rockwella.
Zalety:
Nadaje się do przedmiotów twardych o małych rozmiarach.
Szybkość dokonywania pomiaru.
Prosta obsługa twardościomierza.
Próbka nie musi być gładka.
Wady:
Niemożliwość określenia twardości cienkich warstw (np.: hartowanych).
Duży wpływ zanieczyszczeń.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)