Metoda Brinella - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 784
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

METODA BRINELLA. PN-H-4350
Realizujemy poprzez wgłębnik, którym jest kulka stalowa, hartowana o średnicy D, statycznie wgniatany w płaską i wygładzoną powierzchnię próbki. Iloraz siły naciskającej P i powierzchni czaszy kulistej A nazywamy twardością Brinella i oznaczamy symbolem HB: .
Wzór na powierzchnię odcisku: ; ,
gdzie:
D - średnica kulki,
d - średnica odcisku.
Skala Brinella jest wyrażona w określonych jednostkach. Jest ona umowna i wartość jej zależy nie tylko od badanego materiału, ale też i od średnicy kulki oraz od przyłożonej siły i czasu jej działania. Symbol HB oznacza twardość Brinella zmierzoną przy zastosowaniu kulki o średnicy 10 mm i siły obciążającej 3000 N działającej przez 1015 sekund. W przypadku próby przeprowadzonej w innych warunkach, należy obok symbolu HB podać średnicę kulki oraz wartość siły i czas jej działania (np.: HB5/250/30). Podczas badania materiałów o różnej twardości stosujemy różne średnice kulek (np.: 10; 5; 2,5; 2; 1). Wartości HB otrzymane przy użyciu różnych wgłębników są porównywalne tylko w przypadku odpowiednio dobranych sił. Metodę Brinella stosujemy raczej dla materiałów o twardościach HB450 N/mm i gdy grubość warstwy badanej jest większa co najmniej 10 razy od głębokości odcisku. Odległości między odciskami: Czas przeprowadzania próby:
Twarde - 1D. Twarde - 1015s. Miękkie - 2D. Miękkie - 30s. Bardzo miękkie - 5D. Bardzo miękkie - nie mniej niż 60s. Rys. 1. Pomiar twardości Brinella.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz