To tylko jedna z 18 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Badania makroskopowe przeprowadza się gołym okiem lub za pomocą przyrządu optycznego o małym powiększeniu, zwykle 30-krotnym. Za ich pomocą można określić nieciągłości materiału w postaci porów, rzadzizn, pęcherzy, rys, pęknięć, płatków, zjawiska segregacji, rozmieszczenie wtrąceń niemetalicznych itp.
Do badań mikroskopowych używa się różnych mikroskopów metalograficznych, a obserwacjom poddaje się wypolerowane i zwykle wytrawione zgłady. Graniczne możliwe powiększenia nie przekraczają około 2500 razy.
Zjonizowany atom uzyskuje w polu elektrycznym przyspieszenie w kierunku ekranu, przy czym kierunek jego ruchu jest uzależniony od miejsca, w którym nastąpiła jonizacja. Stąd obraz na ekranie odwzorowuje układ atomów na ostrzu próbki. Po zastosowaniu odpowiednich wzmacniaczy obrazu można kinematografować ruch atomów, a następnie badając poszczególne klatki filmu śledzić częstość występowania różnych defektów sieci. Wakancja jest na fotografii widoczna jako ciemny punkt w szeregu jasnych, a atom międzywęzłowy przeciwnie.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)