Memory foundations- Genius loci referat

Nasza ocena:

5
Pobrań: 14
Wyświetleń: 1099
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Memory foundations- Genius loci referat - strona 1 Memory foundations- Genius loci referat - strona 2 Memory foundations- Genius loci referat - strona 3

Fragment notatki:


Genius loci Memory Foundations Autor: Studio Daniel Libeskind Wybrany przeze mnie przykład obrazujący zjawisko genius loci- ducha miejsca to projekt zagospodarowania terenu po World Trade Center. Autorem projektu Centrum Ground Zero(tak Amerykanie określają to miejsce tragedii) jest Studio Daniel Libeskind- zespół, który zwyciężył w międzynarodowym konkursie w 2003r. Nowojorskie studio powstało dopiero po wygraniu tegoż konkursu, wcześniej, bo w 1990r. Daniel Libeskind założył studio architektoniczne w Berlinie(po wygraniu konkursu na tamtejsze Muzeum Żydowskie), w swoim dorobku architekt ma projekty zarówno muzeów, publicznych i prywatnych przybytków kultury, jak i wielkich budowli komercyjnych. Śmiało można powiedzieć, że jest on autorem projektów reprezentujących ikony współczesnej architektury a jego dzieła fascynują ludzi na całym świecie. Daniel Libeskind otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in. 2001 Hiroshima Art Prize za prace promujące światowy pokój. Warto zaznaczyć, że był pierwszym architektem uhonorowanym takim wyróżnieniem. 
Sam autor wypowiada się, że rozpoczynając projekt miał do czynienia z dwoma rodzajami oczekiwań nowojorczyków co do zagospodarowania miejsca tragedii. Część z nich chciała całkowicie zasłonić i zabudować to miejsce, w opozycji do tych, którzy chcieli pozostawić miejsce po WTC puste. Libeskind poszukiwał rozwiązanie, które połączyłoby te pozornie skrajne punkty widzenia i właśnie to stało się punktem wyjścia jego projektu.
Zaproponowano dwa duże publiczne place, o których autor mówi:
„ Ci którzy zginęli, zostali bohaterami. Aby upamiętnić te stracone życia, stworzyłem dwa olbrzymie miejsca użytku publicznego: Park of Heroes (Park Bohaterów) i Wedge of Light (Klin Światła). Każdego roku 11 września pomiędzy 8:46, kiedy uderzył pierwszy samolot a 10.28, kiedy zawaliła się druga wieża, słońce będzie świeciło w całej pełni, w wiecznym uznaniu dla altruizmu i odwagi.” Architekt w swojej koncepcji uwzględnia zagospodarowanie pustego miejsca w przestrzeni, a także odczuwanej dramatycznie pustki po stracie bliskich. Projektowane przez Libeskinda nowe place, o bardzo symbolicznej wymowie, mają do spełnienia rolę integracji śladów przeszłości z nadzieją, nowym życiem i przyszłością. Moim zdaniem place w obszarze powstającego Centrum Ground Zero poprzez swoje usytuowanie i formy przestrzenne uchwyciły ducha miejsca obrazującego wspólnotę
przeżyć, myśli, pamięci, a także nadziei. Miejsce to, nieodłącznie związane z tragiczną historią miasta i wielu jego mieszkańców potrzebuje odpowiedniej oprawy, która w sposób nienachlany stanie się miejscem zetknięcia dramatycznej przeszłości z powracającym do tej przestrzeni życiem.
Zjawisko genius loci może wiązać się nie tylko z dobrymi wspomnieniami, wzniosłymi wydarzeniami czy pozytywnymi emocjami. Miejsce po zburzonych wieżach WTC w Nowym Jorku to szczególny przykład obecności

(…)

… Rysunek Widok nocny
Rysunek Perspektywa - wizualizacja
Rysunek Plan Rysunek Wizualizacja
Bibliografia
Fenomen Genius Loci. Tożsamość miejsca w kontekście historycznym i współczesnym, Materiały konferencji zorganizowanej przez Muzeum Pałac w Wilanowie Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, grudzień 2007, pod redakcją Bartłomieja Gutowskiego, s. 31-32 http…

Genius loci
Memory Foundations
Autor: Studio Daniel Libeskind
Wybrany przeze mnie przykład obrazujący zjawisko genius loci- ducha miejsca to projekt zagospodarowania terenu po World Trade Center. Autorem projektu Centrum Ground Zero(tak Amerykanie określają to miejsce tragedii) jest Studio Daniel Libeskind- zespół, który zwyciężył w międzynarodowym konkursie w 2003r. Nowojorskie studio powstało…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz