Mechanizm regulujący i układ hormonalny

Nasza ocena:

5
Pobrań: 728
Wyświetleń: 2681
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Mechanizm regulujący i układ hormonalny - strona 1 Mechanizm regulujący i układ hormonalny - strona 2 Mechanizm regulujący i układ hormonalny - strona 3

Fragment notatki:

FIZJOLOGIA CZŁOWIEKA (III WYKŁAD, 10.03.2011 r.) 1. W mechanizmie regulującym wyróżniamy 3 części: Centrum kontroli lub centrum integrujące - które otrzymuje i przetwarza, przerabia informacje dostarczone przez receptor. Receptor - czuły, wrażliwy na zmiany warunków środowiska lub określony bodziec. Efektor - komórka lub organ, który odpowiada specyficzną komendą z centrum kontroli, odpowiadając przeciwnie do powstałego bodźca lub pozytywne, uwydatniając efekt działania bodźca.
Mechanizm autoregulacji ( w homeostazie) - polega na tym, ze kiedy działalność komórki, tkanki, organu lub układu zmienia się pod wpływem napotkanych zmian środowiskowych wtedy same starają się powrócić do stanu sprzed zadziałania bodźca środowiskowego. Mechanizm regulacji ( w homeostazie) - polega na wspólnej współpracy układu nerwowego z hormonalnym (także i innych, ale przed wszystkim tych dwóch), np. przy większym wysiłku fizycznym.
Regulacja - receptor - centrum kontroli - efektor
2. Mechanizm sprzężenia zwrotnego - regulacji procesu homeostazy w organizmie. Może działać pozytywnie lub negatywnie. Może działać albo szybko (odpowiedzialny za to układ nerwowy) albo wolno (odpowiedzialny za to układ hormonalny). a) Sprzężenie zwrotne ujemne (negatywne) - przeważa reakcja odwrotna do zaistniałego bodźca (stany fizjologiczne), np. temperatura ciała - każdy może mieć inną temp., gdyż zależy ona m.in. od pory dnia. Temp. skóry waha się w granicach 34 0 C (u kobiet zależy od cyklu miesięcznego).
Receptory - drogą nerwową do centrum kontroli, np. podwzgórza - drogą nerwową do efektora
W skórze znajdują się gruczoły potowe. Woda ma dużą pojemność temperatury cieplnej. Wraz z potem tracimy ciepło. b) Sprzężenie zwrotne dodatnie (pozytywne) - reakcja wzmagająca zaistniały bodziec (stany patologiczne) np. w czasie stresu
- w czasie rodzenia naturalnego - noworodek znajduje się w macicy - robi mu się ciasno i kopie w ścianę macicy, na której są receptory - macica skurcza się dzięki oksytocynie (hormon, który spływa do tylnego płata przysadki mózgowej, jest wydzielana do krwi i obkurcza macicę. Jest to też tzw. hormon szczęścia - wydzielany u kobiety podczas orgazmu, pod jego wpływem macica obkurcza się, aby „zassać” nasienie).
- silna sytuacja stresowa/ emocjonalna - układ współczulny pobudza rdzeń - wydzielana jest adrenalina i noradrenalina oraz kortyzol (z kory nadnerczy) - pojawiają się związki stresowe - organizm zostaje pobudzony - może nastąpić śmierć (stres emocjonalny = tzw. śmierć voodoo), gdyż w organizmie jest za dużo substancji i nie radzi on sobie z nimi 3. UKŁAD HORMONALNY Inaczej układ wydzielniczy - działa tu mechanizm sprzężenia zwrotnego ujemnego.


(…)

… (erytropoetyna), znana jako EPO (sztuczne EPC, środek dopingowy - odpowiada za produkcję erytrocytów).
- trzustka - wydzielane są tu: insulina i glukagon przez gruczoły - wyspy trzustkowe.
Insulina - odpowiada za obniżenie poziomu cukru we krwi (wychwytuje cukier z krwi, działa antagonistycznie z glukozą - sprzężenie zwrotne ujemne).
Glukagon - odpowiada za podwyższenie poziomu cukru we krwi (pobudza proces glukoneogerezy i glikogenolizy).
- nadnercza - gruczoł dokrewny nad nerkami
Dzielą się na:
Rdzeń - produkuje epinefrynę i norepinefrynę (odpowiednio: adrenalinę i noradrenalinę).
Korę - wydziela kortyzol, kortykosteron, kortyzon, aldosteron, androgeny, glikokortykoidy i minerały glikokortykoidowi.
Kortyzol - wydzielany w dużych ilościach w sytuacji stresowej
Aldosteron - odpowiada za gospodarkę sodu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz