mechanika płynów

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 1932
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
mechanika płynów - strona 1

Fragment notatki:


Porusza kwestie takie jak: pomiar strumienia i objętość, płyty nieprzesuwne- wzór Naviera-Stokesa. Plik zawiera wiele wzorów ułatwiających przyswojenie tematu.


1 pomiar strumienia objętości
-przepływomierz pływakowy (rotometr) przepływ płynu odbywa się ku górze. Pomiar strumienia objętości rotometru sprowadza się do określenia położenia pływaka w kanale. Vz=√[(2Δp)/ρ] - z równ. Bernoulliego, Δp - różnica ciśnień dla dolnej i górnej powierzchni pływaka., ΔpF + Vρy = Vyp - w stanie ustalonym,0 = Vz - F0, V - objętość pływaka, ρ - gęstość płynu, F - pole pow. pływaka,F0 - swobodny przekrój szczeliny między pływakiem a ścianką kanału
, gdy ρ=const Q=(π/4)*(D²-d²).
-przepływ krzywakowy - pomiar strumienia objętości za pomocą tego przyrządu polega na pomiarze różnicy ciśnień między strumieniami płynu opływowego. Wypukłą i wklęsłą stronę zakrywa przewód. Przy przepływie płynu przez zakrzywiony przewód na skutek działania siły dośrodkowej następuje wzrost ciśnienia w kierunku odśrodkowym. Różnica ciśnień po stronie wklęsłej i wypukłej krzywaka jest większa, im większy jest strumień m objętości przepływu krzywaka, jakościowo zbliżony jest do ruchu płynu idealnego, w którym moment prędkości M jest stały dla wszystkich elementów.
R - promień krzywizny linii środkowej. r1=R-a, r2=R+a {promienie zewnętrzne i wewnętrzne krzywaka}p2 - p1=[(V12-V22)/2]*ρ,V1=μ/r1 ; V2=μ/r2
,,
-przepływomierz końcowy (gazometr) - W obudowie przepływomierza znajdują się dwa ruchome przewody z części komory zaworowej na stałą przegrodę dzielące przewód na dwie identyczne części. Przy otwartych zaworach wlotowych i zamkniętych wylotowych następuje napełnienie komór powietrzem. Wielkością pomiarową gazomierza jest wielkość skokowa komór.
2 płyty nieprzesuwne - wzór Naviera - Stokesa
, ,
,,V=0,C2=0 ----- y=h,V=0, ---- , , 3 równanie ciągłości - ruch nieustalony płynu ściśliwego
Przy przepływie przestrzennym, gdzie wyznaczamy składowe prędkości Vx,Vy,Vz ciśnienie p i ρ jako funkcję współrzędnych x, y, z równania ciągłości wyprowadza się z równania masy płynu, która wypływa z elementarnego sześcianu o krawędziach dx, dy, dz .
☺- Nieustawny przepływ płynu ściśliwego gdzie gęstość ρ(x, y, z, t)=0. W czasie dt w kierunku osi x wpływa do elementu przez lewą ścianę o powierzchni dydz masa płynu ρVxdzdydt. Przez przeciwległą ściankę w tym samym czasie wypływa masa płynu.przyrost masy w czasie dt w kierunku osi x . Analogicznie przyrost masy przy przepływie w kierunku y i z wynoszą:
. Suma przyrostów mas w elemencie płynu w kierunku wszystkich osi: . Równocześnie jednak mamy gęstość ρ która w czasie t wynosiła ρ(x,y,z,t), więc w czasie t+dt gęstość ρ(x,y,z,t+dt)=ρ+(لρ/لt)*dt. W czasie dt masa płynu wewnątrz elementu zmieni się od wartości ρ(dxdydz) do [ρ(لρ/لt)*dt]dxdydz. Stąd przyrost masy -ρdxdydz+[ ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz