Materiały do zaliczenia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1106
Wyświetleń: 2646
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Materiały do zaliczenia - strona 1 Materiały do zaliczenia - strona 2 Materiały do zaliczenia - strona 3

Fragment notatki:

Nogowski Leszek. Notatka składa się z 6 stron.
I.
Blok polispermii - procesy zapobiegające wnikaniu do jaja więcej niż jednego plemnika podczas zapłodnienia. Ptaki gady
Mineralokortykoidy - konieczne do utrzymania równowagi sodowej i objętości płynu zewnątrzkomórkowego.
Hormon Tyreotropowy TSH - Wydzielany przez przysadke mózgowa. U człowieka powoduje zwiększenie masy tarczycy, zwiększenie przepływu krwi przez ten narząd oraz nasilenie produkcji i wydzielania hormonów tarczycy - tyroksyny i trójjodotyroniny. Gonadotropiny - glikoproteinowe hormony produkowane u kręgowców przez komórki przedniego płata przysadki (gonadotropy).
Do węglowodanów mleka należą: glukoza, galakoza i fruktoza.
Różnice pomiędzy moczem pierwotnym a ostatecznym - W moczu pierwotnym sa cukry,bialka i witaminy a w ostatecznym juz ich nie ma, mocz ostateczny jest tez bardziej zageszczony niz pierwotny i sa w nim substancje odpadowe np leki, narkotyki.
Oogeneza - proces tworzenia się komórek jajowych, zachodzący w części korowej jajnika.
Mocznik w żwaczu ulega rozkładowi pod wpływem bakteryjne ureazy do amoniaku i CO2.
Ton I skurczowy (systoliczny) - dłuższy i niższy sklada się z drgań zamykanych zastawek przedsionkowo-komorowych, drgań ścian napinającego się serca i drgań ścian aorty i pnia płucnego podczas wyrzutu krwi.
W płytce motorycznej występuje mediator acetylocholina.
Trombocyty wydzielają trombokinazę - czynnik krzepnięcia krwi. Skurcz izotoniczny jest to taki skurcz, który w warunkach fizjologicznych zupełnie nie występuje, mięsień zmienia długość natomiast napięcie nie ulega zmianie.
Enzymy egzopeptydaz - karboksypeptydaz, aminopeptydaz, endopeptydaz, dipepeptydaz.
Wskaźnik barwny krwi oznacza stopień wysycenia erytrocytu hemoglobiną.
Glukagon powoduje uwolnienie glukozy magazynowanej w wątrobie i w krótkim czasie podwyższa jej poziom we krwi. Działa skutecznie zarówno po podaniu dożylnym, jak i domięśniowym lub podskórnym.
owulacja prowokowana, czyli pod wpływem silnych emocji, także związanych z seksem, wtedy dochodzi do uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka Graffa przed czasem. Tak więc miesiączka nie zabezpiecza w stu procentach przed zapłodnieniem.
GnRH- hormon uwalniający gonadotropiny, hormon peptydowy wydzielany przez podwzgórze, odpowiedzialny za wydzielanie FSH oraz LH.
Lipaza trawi tylko tłuszcze zemulgowane (tłuszcze mleka , jaj , śmietany). DO?? Ramię wstępujące przy opróżnianiu gruczołu mlekowego. W opróżnianiu gruczołu mlekowego istotną rolę odgrywa drugi hormon przysadki mózgowej - oksytocyna . Proces uwalniania mleka zachodzi w wyniku reakcji układu neurohormonalnego. Przy czym występują tu odruchy bezwarunkowe i warunkowe. W obu typach odruchów ramię wstępujące reakcji przebiega układem nerwowym a zstępujące układem hormonalnym.


(…)

… zazwojowych w układzie parasympatycznym to acetylocholina.
Insulina obniża stężenie glukozy we krwi i zwiększa zawartość glikogenu w wątrobie.
zasada `wszystko albo nic' - zgodnie z tą zasadą działają neurony, znaczy to, że neuron albo wytworzy potencjał czynnościowy, albo nie (w momencie, gdy zadziała na niego bodziec o niższej niż wymagana siła - bodziec podprogowy).
Skurcz izometryczny - cechuje…
… kom; * cytoplazma - wewnątrz kom;
* cytozol - część płynna cytoplazmy;
* jądro komórkowe - uczestniczy w podziale komórkowym, chromatyna, chromosomy, DNA, * mitochondria - zachodzi utlenianie wewnątrzkomórkowe, wytwarza ATP, energię;
* retikulum endoplazmatyczne - gładkie i szorstkie - rybosomy;
* aparat Golgiego - wydzielanie białek do lub na zewnątrz kom;
* lizosomy - w nich enzymy…
… chemiczne. Pod wpływem potencjału czynnościowego z błony presynaptycznej do szczeliny synaptycznej wydzielane są związki chemiczne tzw neuromediatory. Łączą się one z receptorami na błonie postsynaptycznej co prowadzi do depolaryzacji błony postsynaptycznej.
16. Neurotransmitery pobudzające: acetylocholina, adrenalina, noradrenalina, glutamina, asparagina,
Neurotransmitery hamujące: serotonina, endorfiny…
… mięśnie szkieletowe, jest zależny od naszej woli. 31. Erytrocyty- krwinki czerwone dzięki hemoglobinie transportują tlen i CO2. Powstaje w szpiku kostnym (erytropeza), żyją 120 dni,
32. Akrosom - jest to przekształcony lizosom w przedniej części główki plemnika. powstaje z aparatu Golgiego spermatydy i jest swoistą odmianą lizosomu.
33. Sok trzustkowy bogaty w wody, wodorowęglanów, elektrolitów…
… otoczony osłonką mielinową (tworzą ją lemmocyty i oligodendrogliocyty. 62. Białka tworzące mięśnie to aktyna i miozyna.
63. Hormon szyszynki - melatonina - odpowiedzialna za sen, zegar biologiczny.
64. Spermiogeneza - proces przekształcania spermatyd w plemniki. Zmiany te rozpoczynają się po spermatogenezie i prowadzą do utworzenia z kulistych spermatyd w pełni ukształtowanych plemników.
65…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz