Fragment notatki:
Pytania dotyczą zagadnień takich jak: utwardzanie wydzieleniowe, umocnienie dyslokacyjne, kruche pękanie, działanie atmosfery pieca na stal, typy korozji, materiały niemetaliczne, ocena odporności cieplnej polimerów.
Materiałoznawstwo - egzamin - AGH - IMIR
1. Zniszczenie przez odkształcanie plastyczne na zimno jego dyslokacyjny mechanizm. Mechanizmy umocnienia stopów metalicznych, roztworowy, wydzieleniowy, dyslokacyjny, przez granice ziaren. Statyczna krzywa rozciągania metali (stali), jej parametry E, Rm, Re, Ar, A5.
Pod pojęciem zniszczenia rozumiemy trwałe odkształcenie elementu wywołane różnymi czynnikami. Wywierając nacisk na materiał, powyżej pewnego poziomu krytycznego następuje jego odkształcenie powyżej granicy plastyczności, doprowadzając do zniszczenia elementu konstrukcji.
Ma to związek z poślizgiem dyslokacji pod wpływem naprężeń ścinających działających na materiał. Wyróżniamy dwa rodzaje linii dyslokacji: liniową i śrubową.
Każda przeszkoda na drodze przemieszczającej się dyslokacji powoduje umocnienie materiału. Utwardzanie wydzieleniowe: składa się z dwóch zabiegów: przesycenia i starzenia. Przesycenie uzyskuje się dzięki nagrzaniu materiału do temp rozpuszczenia składnika umacniającego i następnie szybkim schłodzeniu. Uzyskujemy przesycony materiał. W wyniku starzenia z przesyconego materiału zaczynają wydzielać się cząstki, stające na drodze linii dyslokacji i silnie umacniające materiał. Starzenie może następować naturalnie (bardzo powoli). Istnieje również możliwość przyspieszenia procesu poprzez podgrzanie materiału. Umocnienie roztworowe: polega na wprowadzaniu do stopu atomów obcych, zastępujących w sieci krystalicznej atomy rodzime, co w dużym stopniu utwardza materiał
Umocnienie dyslokacyjne: uzyskuje się je przez odkształcanie materiału. Gęstość linii dyslokacji rośnie, spotykają się one z liniami ulokowanymi na innych płaszczyznach co w końcowym efekcie umacnia materiał.
Statyczna krzywa rozciągania: Najważniejszym parametrem otrzymywanym z SKR jest granica plastyczności Re-podstawa obliczania wytrzymałości. Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić Re - dlatego stosuje się pewne zaokrąglenia. Na krzywej można wyróżnić 3 fazy:
Zakres odkształceń sprężystych Zakres odkształceń równomiernych - Granica wytrzymałości Rm
nierównomiernych odkształceń plastycznych Krzywą taką otrzymujemy poprzez graficzny zapis odczytów zrywarki.
Plastyczność charakteryzuje An -wydłużenie względne po zerwaniu na umownej długości pomiarowej (najczęściej 5 lub 10 średnic A5, A10).
Ważną charakterystyką plastyczności jest wydłużenie równomierne Ar - równomierne odkształcenie plastyczne do momentu tworzenia się szyjki na próbce.
2. Zniszczenie przez katastroficzne (kruche) pękanie, wiązkość Gc, współczynnik intensywności naprężeń K=σ a ,krytyczny współczynnik intensywności naprężeń
(…)
… się z niego koła zębate (do 30 000 obr/min) max temp pracy 90-100 `C. Jest dobrym materiałem konstrukcyjnym o dużej udarności i wytrzymałości.
Rezoteks A - zastosowanie tkaniny azbestowej jako napełniacz umożliwia podniesienie temp. pracy laminatu do ok. 250 `C. Niska przewodność cieplna powoduje, że rezoteks A jest doskonałym izolatorem
Rezosteks S - jako napełniacz stosowane jest włókno szklane…
… 0,2-0,8 g/cm^3. Zastosowanie: materiały izolacyjne cieplne i dźwiękowe, materiały do produkcji filtrów. (Temp. pracy - do 300 `C, wytrzymałość na ściskanie - 150-250 MPa; wytrzymałość na zginanie, rozciąganie - 50-100 MPa).
Włókna szklane - otrzymywane ze szkła wodnego włókna o grubości od 2-10 μm. Stosowane są jako materiał izolacyjny (termiczny i akustyczny). Produkuje się z nich również nici…
… ognioochronnych jak również włókna szklanego. Szkło ołowiowe jest łatwo topliwe i ma duży współczynnik załamywania światła. Z tego powodu służy do wyrobu kryształów i soczewek. Szkło potasowe składa się głównie z K2O(tlenku potasu), CaO(tlenku wapnia) i SiO2(tlenku krzemu). Jest to szkło trudno topliwe, więc znalazło sobie zastosowanie w laboratoriach chemicznych. Jest ono niezastąpione, gdyż nawet na lekcjach…
… + dodatki - ma swoją nazwę handlową zależną od składu i producenta.
Budowa molekuł - polimery posiadają najczęściej długie liniowe lub rozgałęzione molekuły, składająca się z jednakowych powtarzających się elementów zwanych merami. Ilość merów w molekule wacha się zwykle od 1000 do 100 000. Masa cząsteczki może dochodzić do 1000 000 j.m.a. Od wielkości cząsteczki zależy stan substancji (np. polietylen (CH2…
…%. Jego wielkość uzależniona jest od technologii produkcji. Budowa krystaliczna wpływa na własności polimeru - im większy stopień krystalizacji tym większa twardość, granica plastyczności, gęstość, natomiast maleje udarność. Polimery o budowie amorficznej uzyskuje się najczęściej poprzez odparowanie z roztworu polimeru rozpuszczalnika.
8. Ogólne własności polimerów (ciężar właściwy, przewodność i inne). Składniki…
…. Dodatkowo przy niskiej marce cementu może to doprowadzić do obniżenia wytrzymałości betonu. W lżejszych betonach (o mniejszej wytrzymałości), jako napełniaczy można używać żużel, gruz, pumeks, azbest. W konstrukcjach narażonych na zginanie stosuje się dodatkowo zbrojenie stalowe betonu. Przy zastosowaniu środków spieniających uzyskuje się tzw. pianobeton. Woda - musi występować w optymalnej ilości…
… próżniowych, łożyska pracujące przy wysokich temperaturach bez smarowania.
Korund - Al2O3 - monokryształ: występuje w postaci niedomieszkowanej (przezroczystej) lub domieszkowanej (niebieski - szafir; czerwony - rubin). Znajduje zastosowanie w jubilerstwie, narzędziach tnących, elektrotechnice (lasery). Karbokorund - Sic -Odporny na utlenianie do 1500 `C /powstaje ochronna warstwa SiO2/. Zastosowania…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)