Marek Zgórniak sztuka XIX wieku - Palladianizm

Nasza ocena:

3
Pobrań: 448
Wyświetleń: 1596
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Marek Zgórniak sztuka XIX wieku - Palladianizm - strona 1

Fragment notatki:

Palladianizm  - styl w  architekturze  zapoczątkowany przez  Andrea Palladio (żył w XVI w) . Budowle wzniesione przez tego architekta i jego naśladowców cechuje surowość, symetria, perspektywa, konsekwentność układów konstrukcyjnych, umiarkowanie w dekoracji, stosowanie  wielkiego porządku  obejmującego całą wysokość budynku. Palladio był zwolennikiem funkcjonalności, klasycznego monumentalizmu. Jego dzieła nawiązują do  porządków antycznych. W połowie XVII w palladianizm był popularny w Wielkiej Brytanii. Z początkiem XVIII rozprzestrzeniał się dalej m.in. do Holandii (Jacob van Campen) czy USA
Prawdziwy barok nigdy nie przyjął się, nie rozwinął się w pełni w Anglii. Ważnym wydarzeniem okazały się 4 publikacje w 1 ćw. XVIII w podkreślające prostotę i puryzm klasycznej architektury: Vitruvius Britannicus Colena Campbell a 1915, tłumaczenie 4 tomów traktatu o architekturze Palladia i 10 ksiąg dot. budownictwia Albertiego oraz dzieło Kenta o twórczości Inigo Jonesa. Wpłynęło to na umocnienie się palladianizmu w Anglii. Z czasem palladianizm przechodzi w neoklasycyzm w wyniku rozszerzenia się różnych wpływów (nie tylko Palladio, ale i antyk, renesans)
Serliana , okno weneckie, okno palladiańskie - element architektoniczny w postaci zwieńczonego  łukiem  otworu okiennego oflankowanego dwoma mniejszymi prostokątnymi otworami. Ta struktura  architektoniczna  stosowana była już w  starożytnym Rzymie  w  łukach triumfalnych . W dobie  renesansu , została najpierw opisana przez Sebastiano Serlio  w XVI w - stąd nazwa serliana. Okno weneckie (częste zastosowanie w Wenecji) światową sławę zawdzięcza jednak głównie  Andrea Palladio , który stosował to rozwiązanie w swoich wczesnych budowlach np. w Palazzo della Ragione w  Vicenza  - stąd okno palladiańskie.
Przykłady: arkady Basilica Palladiana  in  Vicenza , Villa Godi  , Villa Forni Cerato , w   przebudowanych skrzydłach  Burlington House w Londynie, elewacja Tottenham House  in  Savernake Forest , Holkham House.
William Talman  and Sir  John Vanbrugh ,  Nicholas Hawksmoor ,
Colen Campbell - architekt i pisarz, jego dzieło Vitruvius Britannicus z 1715 przedstawia projekty szkice angielskich budynków inspirowane architektami od Witruwiusza do Palladia, dzieła gł. Inigo Jonesa, Wrena, samego Campbella ale i innych architektów XVIII-wiecznych. Dzieła:
Wanstead House ,  Essex , 1713/4 - 20
Stourhead ,  Wiltshire , 1721-24 dla bankiera Henry Hoare - wschodnia fasada oparta na willi Emo Palladia
Pembroke House ,  Whitehall , Londyn 1723
Houghton Hall ,  Norfolk , od 1722
Mereworth Castle ,  Kent , 1722 - 25
Waverley Abbey ,  Surrey , ok 1723-25


(…)

… Emo Palladia
Pembroke House, Whitehall, Londyn 1723
Houghton Hall, Norfolk, od 1722
Mereworth Castle, Kent, 1722 - 25
Waverley Abbey, Surrey, ok 1723-25
Compton Place, Eastbourne, Sussex, 1726 
Henry Flitcroft - architekt, pracował jako rzemieślnik u lorda Barlingtona, który odkrył jego talent
Dzieła:
Woburn Abbey 1746-61 - główny budynek trzyprzęsłowy, portyk jedynie zasugerowany, budynki…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz