Mapa polityczna

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1890
Wyświetleń: 3682
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Mapa polityczna - strona 1 Mapa polityczna - strona 2 Mapa polityczna - strona 3

Fragment notatki:


Mapa polityczna
 
Niektóre państwa znikają, a pojawiają się nowe, przesuwane są granice polityczne, bywają zmieniane podstawowe (Cejlon - Sri Lanka, Birma - Myanmar) i oficjalne nazwy państw (Polska Rzeczpospolita Ludowa - Rzeczpospolita Polska), przenoszone są stolice (Rio de Janeiro - Brasilia, Stambuł - Ankara, Ałmaty - Astana), niekiedy ustalane są nowe nazwy miast. Całościowej lub częściowej zmianie podlegają symbole państw, zmiany dotycz też ustrojów społeczno-politycznych.
 
Normy prawa międzynarodowego i tradycje życia politycznego przewidują, że państwo powinno mieć: Określone terytorium Ludność zamieszkującą to terytorium Suwerenną władzę państwową - najmniej precyzyjny warunek państwowości
  Na świecie jest ok. 197 państw. W niektórych przypadkach nie da się jednak jednoznacznie określić, czy dane państwo jest suwerenne w rozumieniu prawa międzynarodowego. Np. Tajwan jest uważany przez Chiny jako ich zbuntowana prowincja, jednak Tajwan ma własny rząd i własnego prezydenta oraz jest uznawany za państwo przez ponad 60 innych krajów na świecie.
  Sahara Zachodnia (dawniej Sahara Hiszpańska) - po wycofaniu się kolonizatorów Hiszpańskich, wkroczyły tam wojska marokańskie, zaczęły się walki partyzanckie. Jako że wojna nie dała rozstrzygnięcia, dalsze losy kraju zostaną rozstrzygnięte w referendum. Nie jest jednak możliwe przeprowadzenie tego referendum z racji konfliktu na linii Marokańczycy - mieszkańcy Sahary. Spór dotyczy liczby uprawnionych ludzi do głosowania. Obecnie więc jest tam status quo . Jest więc to obecnie terytorium o nieustalonym statusie politycznym.
 
Najwięcej państw (53) jest w Afryce. W Azji jest 48 państw, w Europie 44.   Polska na tle świata Polska jest na 9. miejscu w Europie i na 69. miejscu na świecie pod względem powierzchni. Najludniejszym krajem świata (20% ludności świata) są Chiny. Jednak przyrost naturalnym jest tam znacznie mniejszy niż w Indiach, dlatego też w przyszłości to Indie będą najludniejszym państwem świata.
  Stolica Stolica - miejsce koncentracji władzy, zazwyczaj siedziba głowy pastwa, rządu i najwyższych instancji legislacyjnych.
Zazwyczaj stolicą jest największe miasto kraju (główny ośrodek handlowo-finansowy, kulturalno-naukowy, centrum przemysłowy), np. Warszawa, Paryż, Moskwa, Londyn, Budapeszt, Praga. Są jednak liczne wyjątki od tej reguły (np. Ottawa i Toronto; Melbourne, Sydney i Canberra).
Ważne jest, by stolica leżała w centrum kraju.
 
Może się okazać, że funkcjonuje więcej niż jedna stolica. Np. w Holandii: Amsterdam (stolica konstytucyjna, siedziba królowej) i Haga (siedziba parlamentu, rządu, ambasad).


(…)

… za barwy narodowe dopiero w 1831r. W czasie powstania listopadowego, aby ujednolić kolor kokard przypinanych przez żołnierzy polskich do kapeluszy, Sejm uchwalił, że kokardę narodową stanowić będą kolory biały i czerwony.
 
Flaga
W 1916r. uznano, że barwa biała ma być nad barwą czerwoną.
W 1919r. Ustalono proporcje flagi na 5:8.
W 2004 roku ustanowiono "Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej" na 2 maja…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz