Małże blaszkoskrzelne występujące w Polsce - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1862
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Małże blaszkoskrzelne występujące w Polsce - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Małże blaszkoskrzelne występujące w Polsce? Do której grupy należy omułek i ostryga?
Małże posiadają szereg zmodyfikowanych ktenidiów (skrzela pierwotne, mogą być pojedyncze, parzyste lub 2 pary. Są złożone z orzęsionych blaszek ułożonych po obu stronach centralnej osi. Czasami są wzmocnione chrząstką i przyjmują różne kształty (grzebykowaty, drzewkowaty, blaszkowaty lub inny). Zazwyczaj występują parzyście. Woda przepływa ponad skrzelami od przodu do tyłu ciała mięczaka, natomiast hemolimfa wewnątrz naczyń skrzelowych w kierunku przeciwnym[. U małży ktenidia służą również do odfiltrowywania pokarmu z wody.)
Skrzela zwisaj pod bokach worka trzewiowego do jamy płaszczowej
PIERWOSKRZELNE (Protobranchia) (tylko morskie), po bokach nasady nogi leży w jamie płaszczowej po 1 pierzastym skrzelu zbudowanym ze wspólnej osi (w której znajduje się naczynie tętnicze i żylne) i z dwóch narządów trójkątnych i bocznych płatków skrzelowych. Jedną krawędzią osi każde ktenidium przyrasta do sklepienia jamy płaszczowej.
NITKOSKRZELNE (Filibranchia) płatki skrzelowa znacznie się wydłużają i są w kształcie długich nici skrzelowych, które są kolnakowato zagięte ku górze. Część nitek skrzelowych zwisająca w dół tworzy blaszkę zstępującą, a część zagięta ku górze tworzy blaszkę wstępującą. Nieci miejscami pokryte są nabłonkiem o szczególnie długich rzęskach, które zaczepiają sąsiednie nici i tak utrzymują je w stałym położeniu.
BLASZKOSKRZELNE (Eulamelibranchia) Każda połowa skrzela posiada dwuwarstwową sitowatą blaszkę, która powstaje w wyniku zespolenia się ze sobą nici w formie mostków naśladujących poprzeczne blaszki. Nabłonek skrzeli jest w wielu miejscach orzęsiony.
ZROSŁOSKRZELNE (Septibranchia) pojedyncze skrzele przyrasta do ściany worka trzewiowego i płaszcza. Powierzchnia skrzela jest bardzo zredukowana, prawie uległa zanikowi. W jamie płaszczowej wytworzyła się umięśniona przegroda pozioma, która dzieli ją na 2 części dolną i górną, zwaną oddechową, w której zachodzi wymiana gazowa.
Małże blaszkoskrzelne to wszystkie małże, za wyjątkiem omułka jadalnego, występujące w Polsce. Np. kulkówka rogowa, gałeczka żeberkowana, szczeżuja pospolita, szczeżuja wielka, skójka malarska, skójka zaostrzona, kruszynka delikatna, groszkówka rzeczna.
Omułek i Ostryga należą do nitkoskrzelnych.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz