Mała stabilizacja i marzec 1968

Nasza ocena:

5
Pobrań: 518
Wyświetleń: 1743
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Mała stabilizacja i marzec 1968 - strona 1 Mała stabilizacja i marzec 1968 - strona 2 Mała stabilizacja i marzec 1968 - strona 3

Fragment notatki:

MAŁA STABILIZACJA. MARZEC 1968. GRUDZIEŃ 1970
Mała stabilizacja - okres rządów Gomułki, okres siermiężnego socjalizmu. Nie dbano wówczas o potrzeby obywateli, nastawienie na rozwój przemysłu ciężkiego (przemysł zbrojeniowy). Gomułka stworzył okres małej stabilizacji w którym zaczęliśmy odchodzić od stalinizacji. W czasie swych rządów Gomułka przeżywał wzloty i upadki. Rok 1956 to apogeum jego popularności. Załamanie przyszło dopiero w 1968, a kres jego rządów nastąpił w roku 1970. W 1968 wielu ludzi należących do PZPR rozstało się z partią. Ludzie pod wpływem praskiej wiosny, wydarzeń w Polsce z 1968, rozstali się także ze złudzeniami. Stało się jasne, że władza jest niereformowalna, nie ustąpi. W PZPR nastąpił podział :
- technokraci - z Katowic, skupieni wokół Gierka , który był I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach. Uważali oni, że w Polsce należy postawić na industrializację ( rozwój przemysłu, budownictwo, zasiłki). Realizowane to zostało później jednak za pieniądze z konsumpcyjnych kredytów z Zachodu. W połowie lat 70-tych naprawdę wierzono, że z Polski można stworzyć drugą Japonię. - partyzanci - należeli do nich ludzie, którzy w okresie II wojny światowej związani byli z partyzantką Gwardii Ludowej, potem Armii Ludowej. Na ich czele stał Mieczysław Moczar , czasami nazywani byli też „moczarowcy''.
7 grudnia 1970 to dzień sukcesu politycznego Gomułki. W Polsce kanclerz RFN - Brandt i premier Polski - Cyrankiewicz, zawarli umowę Brandt- Cyrankiewicz. Wówczas po raz pierwszy od 1945 stosunki polsko - niemieckie zaczęły się normalizować. Dopiero wtedy Niemcy zachodnie uznały granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej. Marzec 1968 Rok 1968 to rok kontestacji młodzieży - buntowała się ona przeciw cywilizacji w której żyła. Na zachodzie buntowano się z uwagi na znudzenie życiem w rozwiniętej cywilizacji - ruch hipisów; w Europie Wschodniej (Czechosłowacja, Polska) były to bunty o charakterze politycznym. W Polsce wszystko zaczęło się już w 1964. Pierwszym sygnałem było usunięcie z ZHP Jacka Kuronia ( za krytykowanie linii politycznej partii).
W marcu 1964 opublikowany został także „L ist 34” , pod którym podpis złożyło 34 polskich intelektualistów ( np. Parandowski, Kotarbiński). Chodziło w nim o to, by zelżyć nacisk cenzury na kulturę. W styczniu 1968, w Teatrze Narodowym w Warszawie, „Dziady”, których reżyserem był K. Dejmek, zostały zdjęte z afisza. Powodem miało być antyradzieckie zachowanie publiczności. 29 lutego 1968 na zjeździe warszawskiego oddziału literatów polskich, referat wygłosił Kisielewski (Kisiel), w którym stwierdził, że partyjny nadzór nad kulturą to dyktatura ciemniaków. Niedługo potem Kisielewski został pobity przez „chuliganów”.

(…)

… Warszawskiego zorganizowali manifestację. Jej rozpędzeniem zajęła się Milicja Obywatelska i ZOMO (= Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej). 8 marca i zniesienie „Dziadów” inspirowali partyzanci Moczara, który chciał być I sekretarzem zamiast Gomułki. W prasie wydarzenia z 8 marca 1968 skomentowano jako „spisek dygnitarzy partyjnych żydowskiego pochodzenia”. W Polsce rozpoczęła się wówczas akcja…
…),
- szefem Ministerstwa Obrony Narodowej został Jaruzelski,
- Modzelewski, Kuroń, Michnik zostali aresztowani jako więźniowie polityczni.
W 1968 władze lansowały hasło : „ Studenci do nauki, literaci do piór”, na co często padały odpowiedzi typu - „pasta do butów”. Grudzień 1970
1970 rok to polityczna agonia Gomułki. Sytuacja w kraju pogarszała się, widoczne były podziały w partii. Pogarszała się sytuacja…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz