Makroekonomia wzory

Nasza ocena:

5
Pobrań: 2373
Wyświetleń: 7609
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Makroekonomia wzory - strona 1 Makroekonomia wzory - strona 2 Makroekonomia wzory - strona 3

Fragment notatki:



W treści dokumentu można spotkać takie zagadnienia jak: produkt narodowy brutto, dobra i usługi finalne, dobra i usługi pośrednie, produkt krajowy brutto, wartość dodana, produkt narodowy netto, dochód Narodowy, dochody osobiste i dyspozycyjne dochody osobiste. Ponadto w notatce opisano również strukturę podziału mierników w gospodarce, nominalny PNB i realny PNB, eksport, import, ruch okrężny pieniądza w gospodarce zamkniętej i otwartej, funkcję oszczędności i inwestycji. Kolejnym pojęciem które znalazło miejsce w notatce jest popyt konsumpcyjny oraz równowaga gospodarki. Oprócz tego w dokumencie można spotkać też zagadnienia: mnożnik, popyt globalny, mechanizmy dostosowawcze prowadzące do stanu równowagi oraz wpływ handlu zagranicznego na dochód narodowy.

1.Produkt Narodowy Brutto PNB
jest to bieżąca wartość narodowa wszystkich dóbr i usług finalnych wytworzonych w gospodarce w danym terenie.
jest miernikiem całkowitych dochodów osiągniętych przez obywateli danego kraju, niezależnie od miejsca (kraju) świadczenia usług czy czynników produkcji.
Dobra i usługi finalne - czyli takie dobra i usługi które są nabywane przez ostatecznego użytkownika - dobra i usługi gotowe.
Dobra i usługi pośrednie - czyli takie dobra i usługi które są nabywane do dalszej obróbki czyli do wytwarzania innych dóbr i usług w celu ich dalszej odsprzedaży ( zużywają się w procesie produkcji). Nie zaliczamy ich do PNB.
PBN = PKB + dochody netto z własności za granicą.
2. Produkt Krajowy Brutto PKB
stanowi miarę wielkości produkcji wytworzonej przez czynniki wytwórcze zlokalizowane na terenie danego kraju, niezależnie od tego kto jest ich właścicielem (gospodarka zamknięta nie mająca powiązania z zagranicą)
Można go mierzyć za pomocą 3 równorzędnych metod :
jako sumę wartości dodanej, wytwarzanej poszczególnych działaniach gospodarki w procesie produkcji.
Wartość dodana = wartości dóbr wyprodukowanych w przedsiębiorstwie - suma kosztów rzeczywistych czynników wytwórczych zużytych do produkcji tych dóbr. jako sumę wydatków na dobra i usługi finalne.
jako sumę dochodów czynników wytwórczych łącznie z zyskami otrzymywanymi przez przedsiębiorców ( sumowanie dochodów uzyskiwanych, wypłacanych gospodarstwom domowym z tytułu wynajęcia czynników produkcji)
3. Produkt Narodowy Netto PNN
stanowi wartość produktu brutto o pomniejszoną amortyzację PNN = PNB - amortyzacja (zużycie kapitału trwałego)
4. Dochód Narodowy DN
DOCHÓD NARODOWY = PKN - amortyzacja - podatki pośrednie Dochód Narodowy jest to ilość pieniędzy jaką dysponuje gospodarka na wydatki na dobra i usługi po odłożeni odpowiedniej ilości pieniędzy na sfinansowanie amortyzacji i utrzymanie istniejącego zasobu kapitału na dotychczasowym poziomie. PNB w celach
rynkowych Dochód netto z tytułu własności za granicą Dochód netto z tytułu własności za granicą
Amortyzacja
G
PKB w celach
rynkowych
PNN w celach
rynkowych
Podatki pośrednie


(…)

… może być albo
skonsumowany, albo zaoszczędzony O S S MCP + MPS = 1
Z
C 40 ZALEŻĄ:
Z C punktu rozpoczęcia czyli od Ę konsumpcji autonomicznych i od
D punktu nachylenia funkcji do N krańcowej skłonności do konsumpcji
O ( 45 0 )
Ś
C jest to funkcja liniowa o wzorze:
I 40 80 120 -8 D O C H O D Y S = - C + MPS * Y Funkcja oszczędności może być wyprowadzona z funkcji konsumpcji i odwrotnie.
Funkcja inwestycji ( I ) AD = C + J…
… poziomej - odciętych) to krańcowa skłonność do konsumpcji (MPC) - jest to ta część każdego dodatkowego pieniądza - jednostki ( funta, złotówki itd.) dochodu rozporządzalnego, którą gospodarstwa domowe pragną przeznaczyć na powiększenie konsumpcji. Czyli jest to ten ułamek z jednostki dochodu, o który wzrasta konsumpcja przy wzroście dochodu o jednostkę. 9) Równowaga gospodarki - procesy dostosowawcze…
… autonomicznych. Mnożnik informuje o tym jak zmienia się produkcja w wyniku zmiany popytu autonomicznego. Wartość mnożnika jest większa od 1 ponieważ każda zmiana autonomicznego popytu inwestycyjnego uruchamia dalsze zmiany popytu konsumpcyjnego. ( zarówno MPC jak i MPS są dodatnimi ułamkami właściwymi). Wysokość mnożnika zależy od krańcowej skłonności do konsumpcji MPC:
Krańcowa skłonność do konsumpcji MPC…
… globalnego, która rośnie wraz ze wzrostem dochodu. Dodanie stałego popytu inwestycyjnego „I” do funkcji konsumpcji „C” pozwala wykreślić funkcję popytu globalnego „AD”.
Linia „AD” jest równoległa do funkcji konsumpcji a nachylenie obu lini jest wyznaczane przez krańcową skłonność do konsumpcji.
Linia 450 (AD=C+I=Y)
Zamierzone E
wydatki AD > Y AD < Y
G 100 L (Produkcja, dochód)
Przy stałych cenach i płacach…
…” - Eksport - wytworzone w kraju dobra przeznaczone na sprzedaż za granicą.
„Z” - Import - dobra wyprodukowane za granicą i nabywane przez podmioty krajowe.
„Xn” - Bilans Handlowy - jest to wartość eksportu netto. Gdy eksport jest większy od importu następuje nadwyżka handlowa, gdy import jest większy od eksportu mamy do czynienia z deficytem handlowym. ( mówimy o dodatnim lub ujemnym bilansie handlowym…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz