Makroekonomia, wiedza w pigułce

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1099
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Makroekonomia, wiedza w pigułce - strona 1

Fragment notatki:


Gospodarowanie - wykorzystanie ograniczonych zasobów do różnych zastosowań w produkcji i konsumpcji. Środki ograniczone to środki rzadkie, nie wystarczające do zaspokojenia wszystkich potrzeb. Są to środki na które przy cenie zerowej popy t podaż. Racjona lne gospodarowanie /zasada gospodarności/ - to dysponowanie rzadkimi zasobami mającymi alternatywne zastosowanie. Należy znaleźć optymalną alokację środków aby uzyskać najlepsze efekty za pomocą najmniejszego nakładu. Z racjonalnością mamy do czynienia gdy znajdziemy optymalną alokację środków czyli najlepszą z możliwych. W gospodarowaniu wybieramy: jakich środków użyć do danego celu, lub do jakich celów użyć danych środków. Jest to wybór dualny. Zasady gospodarności : 1. Minimalnego nakładu, 2. Maksymalnego efektu. Sprzeczność między ograniczonymi środkami a nieograniczonymi potrzebami rodzi konieczność wyboru ekonomicznego. Koszt alternatywny - mierzony jest wartością tej produkcji, której nie realizujemy, lub z której rezygnujemy w tym celu aby zwiększyć produkcję innych dóbr. Podmiot gospodarczy - to określona forma organizacji, która podejmuje samodzielnie decyzje kierując się własnym interesem i związanym z tym ryzykiem. Model - złożony z cech, które każą mu korzystać z zasad gospodarności, prowadzą do powstania praw ekonomicznych. Model to uproszczony obraz rzeczywistości. Jest niezbędny, gdyż rzeczywistość jest zbyt skomplikowana. Podmiot gosp. musi mieć : 1. Odrębną strukturę organizacyjną; 2 . Samodzielność decyzji; 3. Własne sprecyzowane preferencje; 4 . Działa na własne ryzyko; 5. Sam z dochodów opłaca wydatki. Są to przedsiębiorstwa, w tym spółki, przedsiębiorstwa państwowe...itd. Grupy podmiotów gospodarczych: 1. Przeds. Prowadzące działalność produkcyjną lub usługową w celu osiągnięcia zysku. 2. Gosp. domowe, związek ludzi, którzy razem podejmują decyzje co do wydatków. Sprzedają pracę na rynku za co otrzymują odpowiednią zapłatę. 3. Gospodarstwa rolne: połączenie cech przeds. i gosp. dom. RACHUNEK PRODUKTU KRAJOWEGO I NARODOWEGO : Dochód narodowy : jest największym agregatem w każdej gospodarce narodowej. Jest powszechnie wykorzystywany jako miernik poziomu dynamiki rozwoju gospodarczego. PKB - to miara produkcji wytworzonej przez czynniki wytwórcze zlokalizowane na terenie danego kraju niezależnie od tego kto jest ich właścicielem. A. PNB B. PNN=PNB-Am C. DNCW= PNN-Tp D. ODL=DNCW-Nz-Tbc+Bt E. RDL(DDL)=ODL - Tb. A. PNB - całkowity miernik dochodów osiągniętych przez obywateli danego kraju powiększonych o dochody netto z tytułu własności za granicą. Docho dy netto - jest to różnica między dochodami otrzymanymi z tytułu własności za granicą a dochodami wypłaconymi z tytułu własności za granicą. Zasady obliczenia PKB : 1. PNB obliczamy wd. cen rynkowych; 2 . Bierzemy pod uwagę tylko wartość dóbr i usług finalnych;

(…)

… kapitału (Z); 4. Dochody z pracy na własny rachunek (Dw) Ad. D ODL - ta część DNCW, która pozostaje po potrąceniu nie rozdzielonych zysków na rozwój przedsiębiorstw (Nz) oraz po spłaceniu podatków bezpośrednich od dochodów przedsiębiorstw do budżetu państwa (Tbc). Jednocześnie ODL powiększony jest o transfery budżetowe na rzecz ludności. RDL - dochody gospodarstw domowych po potrąceniu podatków…
… jest natomiast względnie stała i może w długim okresie czasu zmieniać się ale pod wpływem licznych czynników. Popyt na pieniądz generowany jest przez wolumen towarów i wys. Ceny. Im więcej towarów i gdy jest wzrost cen, tym większy wzrost popytu na pieniądz. MV=PY { popyt towaru - podaż towaru; podaż pieniądza - popyt pieniądza}. Podmioty gospodarcze zgłaszające popyt na pieniądz gotówkowy kierują się głównie motywami: 1…
… jest ze skłonnością pewnej części podmiotu gospodarczego do gry na rynku papierów wartościowych. Uczestnicy ciągle rozważają korzyści i straty. Gdy rośnie dochód narodowy to wzrasta popyt na pieniądz transakcyjny i ostrożności. Zmiany stopy % wpływają na spekulacje. Baza Monetarna to suma gotówki w obiegu znajdująca się w rękach ludności i suma rezerw gotówkowych systemu bankowego będąca pod kontrolą banku…
… obowiązkowej (1/U). Określa możliwość kreacji pieniądza przez banki komercyjne. Granica ekspansji kredytowej przy danej stopie. Od pierwszego depozytu odejmujemy pierwszą rezerwę obowiązkową. Wynik - to co pozostaje bankowi do dalszych działań. Jeżeli tę kwotę pomnożymy przez 1/U to otrzymamy kwotę do jakiej bank może prowadzić akcje kredytowe. Ekspansja kredytowa SK=NK*1/U (NK to nadwyżka pierwszego depozytu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz