Makroekonomia - nurty w Ekonomii

Nasza ocena:

3
Pobrań: 315
Wyświetleń: 4711
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Makroekonomia - nurty w Ekonomii - strona 1

Fragment notatki:

Są to materiały z przedmiotu Makroekonomia prowadzonego przez prof. dr hab. Władysława Balickiego w Wyższej Szkole Bankowej. Zawierają one opis nurtów w ekonomii. Są to przede wszystkim teorie Adama Smitha, Miltona Friedmana, a także Marksa i Keynsa. Notatki te przedstawiają główne założenia tez opracowanych przez ww. teoretyków. Są to teorie interwencjonizmu, marksizmu oraz opis zmian wprowadzonych przez Margaret Thatcher w Wielkiej Brytanii oraz Ronalda Reagana w USA. Pokrótce omówiono także transformacje gospodarczą dr Leszka Balcerowicza.

MAKROEKONOMIA II
Można wyodrębnić zjawiska, które są charakterystyczne dla całej gospodarki krajowej. Jeśli występuje ogólnokrajowy wzrost cen, takim zjawiskiem jest inflacja. Gdy znaczący odsetek ludności zostaje bez pracy, to mówimy, że w kraju panuje bezrobocie. Kiedy rośnie PKB z okresu na okres to mówimy, że dokonuje się wzrost gospodarczy. Stopa bezrobocia = bezrobotni / bezrobotni + pracujący * 100%
Terminy inflacja, wzrost gospodarczy, bezrobocie, popyta globalny, globalna podaż są typowe dla makroekonomii. Mikroekonomia zajmuje się zjawiskami gospodarczymi wewnątrz firmy. Makroekonomię nie interesuje bezrobocie lecz zatrudnienie w firmie, nie interesuje wzrost gospodarczy, lecz wzrost produkcji w firmie, nie interesuje inflacja lecz wysokość cen danego wyrobu.
NURTY MAKROEKONOMII
W XVIII stuleciu państwo nazywane wówczas Królestwem Anglii było najbogatszym krajem świata. Jak na ówczesne standardy cieszyło się wysoką stopą życiową, było potężne militarnie, gdyż zawsze mogło pozwolić na zaciężną armię a także było ośrodkiem postępu technicznego. Właśnie na terenie Wielkiej Brytanii powstała pierwsza parowa maszyna, ruszył pierwszy pociąg, rozpoczął się przemysłowy wytop stali, rozpoczęto przetwarzać węgiel w gaz świetlny. Kraj ten był w czołówce myśli filozoficznej. Zadawano sobie pytania co jest przyczyną takiego niemającego sobie równych postępu tego kraju. W 1763 roku w szkockiej miejscowości Kirkcaldy urodził się chłopiec nazwiskiem Smith Adam. Od dziecka uchodził za bardzo zdolnego. W którymś momencie zadał sobie pytanie o przyczynę brytyjskich sukcesów. Na pytanie odpowiedział w książce pt. „Badania nad naturą i przyczynami bogactwa historii ludzkości”. Stała się biblią poglądu nazywanego liberalizmem gospodarczym. Ten pogląd można zawrzeć w następujących słowach: „jeżeli państwo nie miesza się do gospodarki, jeżeli pozostawia obywatelom swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, to rośnie bogactwo narodu a kraj rozwija się szybko”. Zdaniem Smitha państwo nie powinno prowadzić polityki gospodarczej tylko pilnować by przestrzegane były podstawowe zasady działania np.:
Dotrzymywanie umów
Uczciwość
Terminowe spłacanie długów
Państwo powinno zatem pełnić funkcję nie gospodarza a stróża nocnego. Najbardziej zaś pożądanym rodzajem polityki gospodarczej jest brak polityki gospodarczej. Ten kierunek makroekonomii nazwany został liberalizmem gospodarczym a zrobił się popularny w ostatnich latach 20 stulecia, gdy okazało się że najskuteczniejszym sposobem odejścia od gospodarki komunistycznej jest nieingerencja państwa. W czasach kiedy Adam Smith pisał swoje prace nad naturą i przyczynami bogactwa narodu powszechne było przekonanie, że godną pochwały jest altruizm - otwarcie na bliźnich, brak egoizmu. Egoizm jest postawą godną potępienia. A. Smith zanegował ten pogląd, stwierdził, że działanie kierowane własnym interesem jest działaniem pożądanym godnym pochwały i że jeśli większość obywat

(…)

…. Wszystkie takie kontrole musiałyby bowiem być w pewien sposób arbitralne, a poza tym niemożliwe jest przeprowadzenie ich w sposób pozwalający na właściwe funkcjonowanie wolnego rynku. Dopóki bowiem istnieje mechanizm przystosowawczy, w postaci zmian cen, „niewidzialna ręka rynku” sama przystosuje się do każdego zestawu warunków.
Dla zapewnienia wolności gospodarowania oraz konkurencji niezbędne jest zagwarantowanie…
… do Wielkopolski i na Węgry. Historycy nazywają je Wiosna ludów. W tym czasie, czyli 1948 dwaj sympatyzujący z klasą robotniczą intelektualiści Fryderyk Engels i Karol Marks wydali broszurę w której sformułowali program walki politycznej. Pierwsze słowa tej broszury brzmią: „widmo krąży po Europie, widmo komunizmu”, a ostatnie słowa brzmią „proletariusze wszystkich krajów łączcie się”. Wiosna ludów została…
… nie skończył tego dzieła, gdyż zmarł zostawiając nie do końca zredagowane zapiski. Ostateczną redakcję wykonał jego przyjaciel Fryderyk Engels. Główna myśl, na której bazuje Kapitał to myśl o tzw. Wyzysku, czyli myśl o tym, że robotnik zatrudniony w zakładzie będącym własnością kapitalisty nie otrzymuje całości produktów, które wytwarza, tylko jego fragment. Resztę, czyli to czego robotnik nie otrzymuje…
… rynkowej jest niedostateczny popyt. Jego zdaniem jeśli popyt jest niedostateczny, to jedynym podmiotem, który może ten brak uzupełnić, jest państwo. W oparciu o tę koncepcję ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Roosvelt zrealizował politykę gospodarczą nazywaną New Deal. Polityka ta prowadzona najpierw w USA, a później w innych krajach okazała się skuteczna. W oparciu o zalecenie Keynesa do połowy…
… pieniądza). Teoria ta zakłada również, że prowadzona przez państwo polityka makroekonomiczna, mająca sprzyjać redukcji bezrobocia, w rzeczywistości prowadzi jedynie do podniesienia poziomu inflacji, zaś zachowania gospodarcze ludzi zmieniają się wraz ze zmianami polityki gospodarczej.
Lata 70. przyniosły także ukształtowanie się ekonomii podaży. Przeciwstawia się ona keynesowskim modelom propopytowym…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz