Majątek przedsiębiorstwa państwowego - omówienie (II sem)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 742
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Majątek przedsiębiorstwa państwowego - omówienie (II sem) - strona 1 Majątek przedsiębiorstwa państwowego - omówienie (II sem) - strona 2

Fragment notatki:

MAJĄTEK PRZEDSIĘBIORSTWA PAŃSTWOWEGO
Fundusz założycielski (zakładowy)
Art.46 ust.1 ustawy o przedsiębiorstwach państwowych zawiera postanowienia, iż Organ założycielski wyposaża przedsiębiorstwo w środki niezbędne do prowadzenia działalności określonej w akcie prawnym o jego utworzeniu. Wartość tych środków stanowi fundusz założycielski przedsiębiorstwa. Odzwierciedla on wartość przydzielonego przez organ założycielski majątku. Z kolei fundusz przedsiębiorstwa odzwierciedla wartość majątku przedsiębiorstwa po odliczeniu funduszu założycielskiego. Zarówno fundusz założycielski, jak i fundusz przedsiębiorstwa odzwierciedlają wartość majątku przedsiębiorstwa.
Uprawnienia przedsiębiorstwa w stosunku do przysługującego mu majątku
Zgodnie z art.46 ust.2 ustawy o p.p. przedsiębiorstwo państwowe gospodarujące wydzielonym mu i nabytym mieniem zapewnia jego ochronę. Własność i inne prawa majątkowe, stanowiące mienie państwowe, przysługują Skarbowi Państwa albo innym państwowym osobom prawnym.
Przedsiębiorstwa państwowe działające na podstawie ustawy o przed. pań. (wyłączając pań. gospodarstwa rolne, gdzie stosunki własnościowe uregulowano odmiennie) są właścicielami budynków i innych urządzeń oraz lokali znajdujących się na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa. W stosunku do tych gruntów przysługuje im natomiast prawo wieczystego użytkowania na zasadach określonych w ustawie o gospodarce nieruchomościami, w sprawach zaś w ustawie nieuregulowanych stosuje się odnośnie przepisy k.c. Jako właścicielowi przedsiębiorstwu państwowemu przysługują określone uprawnienia, w tym uprawnienia do posiadania, korzystania i rozporządzania odnośnie do majątku, który do niego jako właściciela należy.
Przedsiębiorstwo państwowe może sprzedawać rzeczowy majątek trwały w drodze publicznego przetargu, którego zasady organizowania oraz warunki odstąpienia określa rozporządzenie Rada Ministrów z 05.10.1993r. Przewiduje ono przetarg ustny oraz pisemny.
Przetarg publiczny stosuje się także w razie odpłatnego oddania mienia przedsiębiorstwa państwowego do używania innym podmiotom na podstawie umów prawa cywilnego. Chodzi tu o umowy obligacyjne, jak najem, dzierżawa, leasing, um. z zakresu prawa rzeczowego (np. użytkowanie)
Ograniczenia samodzielności przed. pań.
Jeżeli przed. pań. ma zamiar wnieść do spółki lub fundacji określony majątek trwały lub też dokonać darowizny albo oddać do używania innym podmiotom na podstawie umów prawa cywilnego do nieodpłatnego używania, powinno uzyskać na to zgodę organu założycielskiego. Jeżeli organ nie wyrazi zgody, to przedsiębiorstwu przysługuje sprzeciw. Organ założycielski ma miesiąc do odmowy od dnia otrzymani zgłoszenia.


(…)

… oraz lokali znajdujących się na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa. W stosunku do tych gruntów przysługuje im natomiast prawo wieczystego użytkowania na zasadach określonych w ustawie o gospodarce nieruchomościami, w sprawach zaś w ustawie nieuregulowanych stosuje się odnośnie przepisy k.c. Jako właścicielowi przedsiębiorstwu państwowemu przysługują określone uprawnienia, w tym uprawnienia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz